Mamba 370 började säljas under 1990-talet. Hon tillverkas av Skrovab i Klässbol. Mamba 370 är i grunden en Mamba 36 där man förlängt skrovet och gjort ny sittbrunn och inredning. Från början såldes Mamba 370 i många olika färdiga stadier. Sedan 2000 säljs hon endast i halvfabrikat.
Båttyp Segelbåt
Konstruktör Bernt Andersson
Tillverkare Skrovab
Annons:
Fakta
Mått
Längd över allt(m)
11.35
Skrovlängd(m)
Längd vattenlinjen(m)
9.5
Bredd (m)
3.22
Höjd(m)
Vikt/Deplacement(kg)
6000
Djupgående (m)
1.8
Minsta djupgående (m)
Konstruktion
Konstruktör
Bernt Andersson
Tillverkare
Skrovab
Tillverkningsår
Költyp
Fenköl
Kölmaterial
Bly
Kölvikt (kg)
2300
Roder
Innanpåliggande
Akter
Negativ
Skrov
Plast Skrov och däck i sandwichlaminat
Utrustning & Motor
Motor
Volvo Penta 2030 28hk, S-drev
Typ av framdrivning
Bränsletank (Liter)
100
Vattentank (Liter)
150
Riggmått
Typ av rigg
Partialrigg
Rigg beskrivning
7/8-del. Genomgående mast. Ett par bakåtsvepta spridare
Riggmått I (m)
Riggmått J (m)
Riggmått P (m)
Riggmått E (m)
Övrigt
Segel
Total segelarea (m2)
Storsegel (m2)
35.5
Fock (m2)
Självslående fock (m2)
20.1
Genua (m2)
36.2
Genua 2 (m2)
Spinnaker (m2)
92
Interiör
Till babord om nedgångstrappan finns navigationsbord med separat sittplats vänd i färdriktningen. Akter om navigationsplatsen finns separat akterruff med dubbelkoj och garderob. Till styrbord om nedgångstrappan finns L-format framåtvänt pentry med spis med ugn och dubbla diskhoar. Akter om pentryt finns ingång till ytterligare en akterruff med en dubbelkoj. Salong med U-formad soffa till stybord och längsgående soffa till babord. Mellan salong och förpik finns garderob till babord och toalett med handfat till styrbord. Toaletten är helt avsklijbar med dörr. Traditionell förpik med dubbelkoj.
Genom att samarbeta med sailguide.com når du enkelt de flesta av Nordens segelbåtsintresserade människor. Du annonserar effektivt eftersom du når en väldefinierad kundgrupp, seglare!