Bavaria 38 Ocean började tillverkas runt 1997. Tillverkningen upphörde under 2000. Tillverkningen skedde av tyska Bavaria Yachtbau GmbH. Jag vet inte hur många exemplar som tillverkats. Bavaria 38 Ocean har mittsittbrunn, vilket innebär att sittbrunnen är förskjuten förut och på så sätt erhålls ett akterdäck och ingång till akterruffen från däck. Akterruffen blir mycket rymlig tack vare att sittbrunnen är framskjuten.
Rattstyrning. Negativ akter med integrerad badplattform. Teak i sittbrunnen, rullgenua. Vindruta i framkanten av sittbrunnen.
Annons:
Johan Pettersson, 2011-02-27
Lars Svärd, 2007-12-04
Det finns inga inlägg i forumet relaterade till "Bavaria 38 Ocean".
Källor
Annons:
Genom att samarbeta med sailguide.com når du enkelt de flesta av Nordens segelbåtsintresserade människor. Du annonserar effektivt eftersom du når en väldefinierad kundgrupp, seglare!
Bli partner