Elpanel

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Earl Grey
Erfaren medlem
Inlägg: 7
Blev medlem: fre 02 apr 2004, 19:06

Elpanel

Inlägg av Earl Grey » lör 03 okt 2009, 11:04

Min 32-fots segelbåt från 1984 behöver en uppdatering av sitt elsystem med dragning av nya kablar, nytt säkringssystem och elpanel. Tänkte dra nytta av detta forums erfarenhet av liknande åtgärder.
- Vilka instrument är nödvändiga/trevliga att ha på panelen. Volt/ampere/ "Battman" ?
- Finns panel i färdigt skick att köpa och i så fall varifrån
- Lämpliga säkringar, typ, varifrån
- Bör man vid ett sådant tillfälle göra en "restart" vad gäller batterier, köpa en ny batteribank. Har nu 3x75 Ah.
Tacksam för era synpunkter och förslag
Earl Grey

peterh
Diamantmedlem
Inlägg: 1211
Blev medlem: tor 12 feb 2009, 13:31
Ort: göteborg

Re: Elpanel

Inlägg av peterh » lör 03 okt 2009, 11:26

en battman är en bra följeslagare, ersätter både volt och amperemätare
med battmetern kan du dessutom kolla den verkliga capaciteten på
batterierna och nedöma om du behöver byta.

Som säkringar är de moderna bilsäkringarna ( med flatstift helt ok, ) en del
paneler har automatsäkringar som kan vara ännu bättre

biltema har en del paneler, båtbutiker ( seasea, hjertmans etc har fler)Kolla
vad du får plats med. Flera paneler på olika ställen kan vara alternativ
Numera ex-medlem. Tack för det som varit.

Användarvisningsbild
S-B A-son
Diamantmedlem
Inlägg: 955
Blev medlem: fre 18 nov 2005, 20:43
Ort: Västkusten

Re: Elpanel

Inlägg av S-B A-son » lör 03 okt 2009, 12:02


Sneseglarn
Diamantmedlem
Inlägg: 355
Blev medlem: sön 06 maj 2007, 18:42
Ort: Skåne

Re: Elpanel

Inlägg av Sneseglarn » lör 03 okt 2009, 12:39

Instrument: Voltmeter är "nödvändig" till varje batteribank/förbrukare. Antingen en mätare per bank eller en mätare och sen en omkopplare. Ev andra mätare räknar jag som bonus.

Säkringar: Porslinssäkringar är uteslutet. Jag skulle valt flatstiftsdito. (edit: eller automat)

Batterier: Finns ingen anledning att byta om de är ok. Det är lika enkelt att byta när dom kroknar.

Men viktigast av allt om du drar nytt - använd förtennade kablar. Senast jag handlade (som förvisso var några år sen) hittade jag billigaste kabeln på http://www.odelco.se

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Re: Elpanel

Inlägg av Anders S » lör 03 okt 2009, 12:47

Själv har jag läst en som heter "The 12 Volt Doctors Practical Handbook" ( http://www.motoren.ath.cx/download.php? ... ndbook.pdf ) (den har nog Seawolf läst också) och så har jag Nigel Calders eminenta handbok för det mesta tekniska ombord. Därför har jag inte köpt "Elsystem Ombord". Men den som inte redan har, köp den, för den är bra, bättre och mer komplett än "The 12V... etc", dessutom på begriplig svenska, bara en sådan sak. (När Seawolf skriver böcker heter han "Magnus Sterky" boken blir lättare att hitta då).

Jag står inför en liknade renovering i vinter. I min båt sitter det en elpanel från SUFA, och den har sina brister, både systemiska som genom slitage. Min strategi är att byta SUFA:s brytare mot standard vippbrytare (20A tålighet) och använda standard 220V överströmsskydd (automatsäkringar) för att skydda kablarna. Sådana finns i lagom strömstyrkor, 10A respektive 16A. De kan fästas upp på speciella skenor utan verktyg. Utrustning med "speciella behov", typ 1A säkring till en GPSantenn avsäkras förstås separat. En fet huvudsäkring (200A, typ) till batteribanken kan vara en Bra Grej, norm numera.

Som batteri/ström/spänningsmonitor planerar jag för egen del en Nasa BM1. Hur väl den kan hålla ordning på batterikapaciteten får man kanske se, den kan nog inte räkna på bogpropeller och ankarspel fullt ut, pga stora strömuttag. Jag har för mig att den tappar tråden vid 100A eller så.

Om paneler - vissa funktioner vill man kunna slå av/på via brytare vid panelen, andra kan man nöja sig med att bryta vid behov, via automatsäkringens brytarfunktion. Lampor, till exempel, behöver inte en brytare vid lampan och ytterligare en vid panelen, tycker jag. Å andra sidan, instrumenten och autopiloten (min är inbyggd) behöver var sin brytare. Förutse kortslutning, dela upp lamporna på (förslagsvis) SB och BB sida med olika säkringar. Det kan minska antalet nödvändiga strömbrytare. Hur du än gör, lämna öppet för fler brytare och säkringar redan nu. Genom en oklar naturlag hittar man alltid "en elpryl till" som man inte fattat att man behöver. Detta händer varje år.

Sedan, allmänna råd: Klämkontakterar du, skaffa en redig tång, finns numera på Biltema och andra ställen. Biltemas kontakter verkar också vara helt OK. De med mjuk helisolering brukar jag använda. Vaselin och krympslang behöver inte vara fel, eller krympslang med inbyggt smältlim - finns att köpa. Märk alla kablar.
Anders S

Användarvisningsbild
Seawolf
Diamantmedlem
Inlägg: 1796
Blev medlem: mån 24 okt 2005, 15:27

Re: Elpanel

Inlägg av Seawolf » lör 03 okt 2009, 14:27

Anders S skrev: I min båt sitter det en elpanel från SUFA, och den har sina brister, både systemiska som genom slitage. Min strategi är att byta SUFA:s brytare mot standard vippbrytare (20A tålighet) och använda standard 220V överströmsskydd (automatsäkringar) för att skydda kablarna. Sådana finns i lagom strömstyrkor, 10A respektive 16A. De kan fästas upp på speciella skenor utan verktyg. Utrustning med "speciella behov", typ 1A säkring till en GPSantenn avsäkras förstås separat. En fet huvudsäkring (200A, typ) till batteribanken kan vara en Bra Grej, norm numera.
Jag vill tillägga att SUFAs elpanel INTE uppfyller kraven i ISO-normen som gäller numera. Orsaken är att den dels har individuella säkringar för varje strömbrytare som återställer sig automatiskt vilket inte godkänns.
Dels, och ännu allvarligare, är att den har en elektronisk "huvudsäkring" kallad "Autobat" som matar alla individuella förbrukare. Även om dess säkringsvärde är mycket högre än de individuella säkringarna så är den så snabb att det i stort sett alltid är den som löser ut vid ett fel, och då slocknar HELA elpanenlen med ALLA förbrukare. Den uppfyller således inte kravet på så kallad selektivitet för avsäkring (att endast den drabbade kretsen löser ut och inget annat).
Bara detta senare är orsak nog att kasta ut en SUFA-panel, eller att bygga om den.
Ett enkelt sätt att bygga om en SUFA-panel är att sätta en separat liten säkringspanel med samma inbördes utplacering av t.ex. Biltemas automatsäkringar som strömbrytarna har i panelen. Även om denna panel då placeras lite i skymundan blir det lätt att med fingrarna leta reda på "den andra i mellersta raden" osv.
Och jag förordar absolut att använda vippströmbrytare: Man ser på håll om de är till eller från och man kan lätt i kolmörker känna det med fingarna. Därigenom behöver man inga LED-indikeringar för om de är av eller på, vilket är en liten ständig förbrukning mindre. Gör man detta jobb är det en fördel att dessutom välja tvåpoliga vippströmbrytare. Genom att bryta även jorden minskar risken för störningar och inducerade spänningar vid åska. (Minusjordnätet funkar ju också som en antenn, och kan fånga och orsaka överspänningsspikar på anslutna apparater. Det finns även vissa andra fördelar, men detta inlägg skall inte bli någon bok... :-)
Bilagor
ombyggd SUFA-panel.jpg

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Re: Elpanel

Inlägg av Anders S » lör 03 okt 2009, 14:56

Seawolf skrev: Dels, och ännu allvarligare, är att den har en elektronisk "huvudsäkring" kallad "Autobat" som matar alla individuella förbrukare. Även om dess säkringsvärde är mycket högre än de individuella säkringarna så är den så snabb att det i stort sett alltid är den som löser ut vid ett fel, och då slocknar HELA elpanenlen med ALLA förbrukare. Den uppfyller således inte kravet på så kallad selektivitet för avsäkring (att endast den drabbade kretsen löser ut och inget annat).
Bara detta senare är orsak nog att kasta ut en SUFA-panel, eller att bygga om den
Då vi tog över vår nuvarande båt var eltoaletterna kopplade via SUFA-panelens "autobat"-säkring, och batterierna sjöng på absolut sista versen. Detta innebar under en kort tid att spolning av toa endast kunde ske med gående motor (förhindra spänningsfall). En smula besvärande, tills det åtgärdats.
Anders S

Mr Q
Diamantmedlem
Inlägg: 1710
Blev medlem: sön 28 sep 2008, 15:26

Re: Elpanel

Inlägg av Mr Q » lör 03 okt 2009, 15:31

I vår båt har vi enskilda glassäkringar för alla delkretsar av olika och anpassad strömstyrka. Belysningskretsarna har uppsamlingsdosor i för mitt och akter, så att alla lampkablar inte behöver gå via panelen.

Samt en 35 A huvudbladsäkring monterad på skottet vid batteribanken. Känns bra att ha den som extra backup om kablarna skulle brinna. Sen borde man givetvis rensa alla kretsar direkt mot batteribanken, bl.a Mobitronic och maxpower. Samt en ganska dassig tv-installation som är dragen direkt mot batteribanken med egen hängsäkring. Jag ångrar att jag gjorde så, det är mkt snyggare och överskådligare med alla delsystem samlade i elpanelen.

Mats Brage
Diamantmedlem
Inlägg: 515
Blev medlem: ons 25 apr 2007, 18:47
Ort: Stockholm

Re: Elpanel

Inlägg av Mats Brage » lör 03 okt 2009, 17:15

Angående panel eller inte har jag beslutat mig för att använda Biltemas brytare (rund med liten diod) istället för panel. Kostar c:a 14 kronor styck, och är mycket lätta att sätta dit, och jag gillar idén med att det lyser om strömmen är påslagen. Jag kommer att byta ut hela teak-plywooden som tidigare installationer var gjorda i eftersom flera av de tidigare instrumenten nu ersatts. Nuvarande paneler, gammal med automatsäkringar som dessutom är kopplade till separat säkringsdosa, kastas

Jag kommer dessutom att byta ut (har bytt en del redan) samtliga säkringar, som idag är porslinssäkringar eller hängsäkringar till flatstift. Jag har redan delat upp säkringspanelen på två, varav en sitter vid toaletten och säkrar upp samtliga pumpar dit samt den belysning som går till förpik, mastbeslysning, och förliga lanternor. Till den säkringspanelen använde jag Skyllermarks grejer, och den är uppsäkrad till 35.

Vid vinterns arbete på den kvarvarande säkringspanelen som sitter vid navbordet, dras all el som gäller ruff, radio, VHF, akterlanterna, plotter med flera instrument, och även det blir Skyllermakrs grejer med faltstift.

Jag bytte inte batterier, och ser ingen anledning om de är friska.

Jag har amperemätare - men skall byta ut den för att kunna kolla min tre förbrukningsbatterier ordentligt (nuvarande tar bara de två stora (2x 100).

Jag har under de två senaste säsongerna konstaterat att behovet av en strukturerad lösning vad gäller el (förutom säkerheten) är en lisa för själen när något behöver åtgärdas.

Hälsningar
Scanner 391 nr 142

Nautihamstern
Diamantmedlem
Inlägg: 452
Blev medlem: ons 15 nov 2006, 12:17

Re: Elpanel

Inlägg av Nautihamstern » sön 04 okt 2009, 10:17

Jag ska också uppdatera elsystemet i vinter. Batteribanken ska flyttas, möjlighet att ladda jollens två batterier från båtens batteribank ordnas, alla huvudkablar förnyas, huvudsäkringar installeras mm mm. Jag håller med om att allt inte behöver egna brytare och jag vill absolut inte ha en lysdiod för varje påknäppt brytare-det är jobbigt när det är riktigt mörkt och man störs av dioderna. Lanternor, sökarljus osv behöver brytare men innerbelysning, vhf osv har egna brytare och sköts via dem.
Den enda brytarpanelen i båten kommer att vara vattentät, sitta i sittbrunnen och kontrollera lanternorna osv.
Jag funderade länge på att sätta in automatsäkringar men jag har ändrat mej. Om elsystemet är ordentligt gjort löser säkringar nästan aldrig ut och då kan jag lika gärna använda flatstiftsäkringar. Kostar mycket mindre och är sgs okänsliga för fukt och vibrationer.

Jag kommer inte att avsäkra de olika grupperna enligt förbrukning eftersom det är kablarna som ska skyddas med säkringarna, inte apparaturen. Den ska ha egna säkringar. Undantaget är t.ex. belysningen som i vår båt består sgs uteslutande av led-lampor och dem är det svårt att avsäkra individuellt. De har väldigt tunna ledningar och därför tänker jag avsäkra belysningsgrupperna med minsta möjliga säkringar.

Jag har gjort ett huvudschema i powerpoint och kommer att lägga upp det här så att alla som vill kan kommentera det och hjälpa mej att undvika misstag så fort jag hinner.

bosseh
Diamantmedlem
Inlägg: 3076
Blev medlem: tor 15 nov 2007, 21:07
Ort: Skaraborg

Re: Elpanel

Inlägg av bosseh » mån 05 okt 2009, 00:00

Anders S skrev: ... använda standard 220V överströmsskydd (automatsäkringar) för att skydda kablarna. Sådana finns i lagom strömstyrkor, 10A respektive 16A. De kan fästas upp på speciella skenor utan verktyg.
De är bra, finns fö för ganska många olika strömstyrkor. Runt 1980 byggde ett gäng B31:or som alla utrustades med automatsäkringar. Enligt en som var med har ingen haft några som helst problem och sitter de inte speciellt skyddade. Idag kan man hitta bra IP67 klassade kapslingar, jag tror Biltema har.
Jag har automatsäkringarna och använder de även som brytare. Huvudbrytare har jag bara till startbatteriet, förbrukningsbatterierna är bara anslutna via ANL-säkringar (välkända i bilstereobranschen). Egentligen har jag tänkt sätta in en kapslad trefas arbetsbrytare, det är ju just det det är, arbetsbrytare. Eller om man ska elda som Eilean ...

Användarvisningsbild
Eilean
Diamantmedlem
Inlägg: 2558
Blev medlem: ons 30 nov 2005, 23:10
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Elpanel

Inlägg av Eilean » mån 05 okt 2009, 10:46

bosseh skrev:
Anders S skrev: ... använda standard 220V överströmsskydd (automatsäkringar) för att skydda kablarna. Sådana finns i lagom strömstyrkor, 10A respektive 16A. De kan fästas upp på speciella skenor utan verktyg.
De är bra, finns fö för ganska många olika strömstyrkor. Runt 1980 byggde ett gäng B31:or som alla utrustades med automatsäkringar. Enligt en som var med har ingen haft några som helst problem och sitter de inte speciellt skyddade. Idag kan man hitta bra IP67 klassade kapslingar, jag tror Biltema har.
Jag har automatsäkringarna och använder de även som brytare. Huvudbrytare har jag bara till startbatteriet, förbrukningsbatterierna är bara anslutna via ANL-säkringar (välkända i bilstereobranschen). Egentligen har jag tänkt sätta in en kapslad trefas arbetsbrytare, det är ju just det det är, arbetsbrytare. Eller om man ska elda som Eilean ...
Jag kan nämna att Eilean r varvsutrustad med standard 240V (engelskt alltså) automatsäkringar på skena i plåtskåp som i vissa fall används som brytare. Detta var 1977. Och samtliga fungerar utmärkt än idag.

Nautihamstern
Diamantmedlem
Inlägg: 452
Blev medlem: ons 15 nov 2006, 12:17

Re: Elpanel

Inlägg av Nautihamstern » tis 06 okt 2009, 12:51

Nåt sånt här tänkte jag mej...
Slide1.JPG
Slide2.JPG
Slide3.JPG
Slide4.JPG

Benke01
Platinamedlem
Inlägg: 115
Blev medlem: tor 15 mar 2007, 13:51
Ort: Saltsjö-Boo
Kontakt:

Re: Elpanel

Inlägg av Benke01 » ons 14 okt 2009, 09:48

Hej EarlGrey

Jag byggde om elpanelen och drog om alla kablar förra vintern.

Jag skapade mig en egen panel som motsvarade de krav jag hade. Jag lät ett screentryck-företag trycka min panel. Jag använde vanliga 20a brytare och som säkringar vanliga 230v automatsäkringar. Jag köpte också riktiga kopplingsplintar på Elfa.

Jag är mycket nöjd med jobbet och nu vet jag iallafall att det fungerar och lär väl fungera under min tid som ägare.
Lite bilder under arbetet - http://hem.bredband.net/almida2/Almida2 ... _2009.html

Lycka till.

Bengt

omega
Diamantmedlem
Inlägg: 705
Blev medlem: tor 25 mar 2004, 09:01
Ort: trollhättan

Re: Elpanel

Inlägg av omega » ons 14 okt 2009, 20:57

Kolla in delabs grejor , tycker de har fina paneler http://www.delabmarin.se/

Skriv svar