Kladdig avbärarlist på gummibåt

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
Rapp
Trogen medlem
Inlägg: 19
Blev medlem: ons 29 dec 2010, 17:20

Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av Rapp » mån 11 apr 2011, 18:01

Avbärarlisten på min Plastimo gummibåt är kladdig/seg och det hjälper inte vad man än tvättar den med, snart är den kladdig och smutsig igen. Listen kladdar av sig och lämnar sega avlagringar på min båt. Det är irriterande att behöva fendra av mot en gummibåt.
Har någon något bra tips på hur jag kan behandla listen för att slippa kladdet?
Klarlack, skyddstape? Benns säljer en lack som man tydligen ska kunna dra på gummibåtar, någon som testat?
Mvh

Användarvisningsbild
Schvidja
Diamantmedlem
Inlägg: 423
Blev medlem: ons 29 nov 2006, 16:54

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av Schvidja » mån 11 apr 2011, 20:59

Söker du på kladdskitig så finns det några trådar om det mitt tips är:

"Jag har botat min kladdskitiga gummibåt med tralltvätt, jag sprutade på en mindre yta i tills det blev gult, skrubbade snabbt med skur borste och sedan på med massor av vatten. Efter en halvtimme såg båten som ny ut. Till plastlisten på kanten tog jag lite lacknafta. Får hoppas att den flyter efter den behandlingen men ren blev den."

Användarvisningsbild
matz
Diamantmedlem
Inlägg: 250
Blev medlem: fre 03 feb 2006, 17:56

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av matz » mån 11 apr 2011, 21:38

Förr i tiden använde bönderna såpa när stövlarna började bli "kladdskitiga"

Användarvisningsbild
toaen
Diamantmedlem
Inlägg: 1094
Blev medlem: tis 09 aug 2005, 16:00
Ort: Kungshamn

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av toaen » tis 12 apr 2011, 05:31

Med tanke på Matz svar

Jag hade köpt en ny gummibåt 2004 när jag seglade hem (ja - till Stockholm - som jag som Bohuslänning betraktade som "båthem" på den tiden) den båten jag köpt i Kåge norr om Skellefteå. När jag gick ut och in i hamnar hängde jag upp båten på den sidan det passade bäst av olika orsaker. Det råkade va den sidan där avgasröret från motorn gick ut. När jag kom "hem" till Svinninge skulle jag packa ihop gummibåten. Den var ganska skitig, speciellt i fören. Jag försökte tvätta av den, dels med AJAX och dels med YES som ju brukar va bra. Den blev inte speciellt ren.

När jag höll på kom ett ungt par som hade en ribbåt mitt emot på pontonbryggan. Jag frågade vad de brukade använda för att göra ren sin gummibåt. "Grönsåpa" - ja egentligen sa de "Gulsåpa" men det är ju samma sak - idag.

Köpte en burk grönsåpa, tvättade över båten och tyckte att den blev betydligt renare !?

Googlade lite och hittade följande svar på frågan;

"Vad är det för skillnad mellan Grumme Grön och Grumme Gul såpa?

Grunden till färgskillnaden är historisk. Förr i tiden användes hampa för framställning av såpa i södra Sverige, vilket gjorde såpan grön. I norra Sverige däremot användes animaliska fetter, vilket gjorde såpan gul. Dessa traditioner sitter väldigt djupt rotade och många skulle aldrig köpa en såpa av en annan färg än den de är vana vid. Idag tillverkas Grumme Såpa av renaste tallolja, vilket ger en naturligt gul färg (=Grumme Gul Såpa). För att tillfredsställa allas önskemål anpassas Grumme Grön Såpa med en svag grön infärgning. Detta påverkar inte effektiviteten eller användningen på något sätt och färgämnet är helt ofarligt. "
thallatha(alfakrull)hotmail.com

Användarvisningsbild
matz
Diamantmedlem
Inlägg: 250
Blev medlem: fre 03 feb 2006, 17:56

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av matz » ons 20 apr 2011, 05:49


Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11720
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av Anders S » ons 20 apr 2011, 07:29

Om problemet är avbärarlisten i PVC, så handlar det nog (dessvärre) om nedbrytning av sol, ålder och kemikalier, i oskön förening. Samma sak hände mig med livbojar i PVC, helt omöjligt att reparera. Nu kastade jag dessa till slut - det kan man ju inte göra med en gummibåt, tycker jag . Jag hade nog prövat sk "gummibåtsfärg" för att täcka och isolera. Givetvis målar man bara listen, och är beredd på att det släpper. Jag hade målat i samma färg.

Vårdmedel för olika modeller av plast har nog i så fall mer förebyggande verkan. Den som hittar något som reparerar kan nog bli allas hjälte.
Anders S

jansan
Guldmedlem
Inlägg: 80
Blev medlem: lör 19 feb 2011, 14:07

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av jansan » ons 20 apr 2011, 14:43

Kan det vara så att gummit inte tål olja?
Isåfall gäller det att få bort oljan genom avfettning och eventuell avskrapning. När det är gjort, sätt på ny självvulkande tape så bör jollens kanter bli som ny.
Hör med någon leverantör av jollar. Inte säkert de ger dig rätt svar då de säkert hellre vill sälja ny jolle till Dig :D

Användarvisningsbild
matz
Diamantmedlem
Inlägg: 250
Blev medlem: fre 03 feb 2006, 17:56

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av matz » ons 20 apr 2011, 19:05

kan du inte pröva att omontera din list up och ned

jansan
Guldmedlem
Inlägg: 80
Blev medlem: lör 19 feb 2011, 14:07

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av jansan » tor 21 apr 2011, 05:56

Förmodligen en korkad idé från mig men om det funkar så kostar det ju inget.
1: Tvätta rent med avfettning.
2: Tejpa silvertape i ett långt stycke runt hela gummibåtens list med ändarna i aktern.
Enkelt och billigt att prova iaf.

Rapp
Trogen medlem
Inlägg: 19
Blev medlem: ons 29 dec 2010, 17:20

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av Rapp » sön 24 apr 2011, 11:07

Täcka med tape har jag också tänkt på. Det borde ju fästa bra mot kladdet.
Gummibåtsfärg på själva listen tror jag också skulle funka bra
Jag slängde i gummibåten idag och ska prova att göra rent med lacknafta först och se hur det blir. När jag gjorde iordning den imorse var det kallt i hamnen och det kladdiga var helt okladdigt men skitigt. Så fort temperaturen stiger blir det kladdigt igen.

Mvh

klasolof
Rookie
Inlägg: 2
Blev medlem: sön 12 jun 2011, 11:49

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av klasolof » sön 12 jun 2011, 17:57

Har återigen samma problem på jolle nr 2. Den förra (Quicksilver) hade problemet endast på beslagen den nuvarande (Valiant) på avbärarlisten. Leverantören har naturligtvis aldrig tidigare hört talas om problemen. Har även samma problem på dusch och vattenslangar som är utsatta för solljus. Har tidigare arbetat med plaster inom förpackningsindustrin och uppfattar det som att mjukgörare fälls ut från PVCn pga uv ljus. Resultatet blir en kådaliknade klet som med förkärlek fastnar på skrovet. Problemet torde orsakas av undermålig kvalitet på plasten.
Har försökt få tag i gummijollefärg, för att försöka måla över kladdet, men ingen butik eller leverantör vet var man kan köpa sådan.
Provade i fjol att skrapa bort beläggningen samt att tvätta med thinner. Kvar blir en mycket kladdig yta så receptet övergavs.
I år har jag tvättat med T-sprit som löser kladdet bra men fortfarande kvarstår en viss kladdighet. Har därefter kört med rubbing samt avslutat med "rub and scrub" för gummijollar. Resultatet verkar lovande.....

Flayban
Guldmedlem
Inlägg: 77
Blev medlem: tor 28 okt 2010, 18:38

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av Flayban » sön 12 jun 2011, 21:15

Prova med Aceton.
Det brukar göra susen på gummi.

//Jonas

klasolof
Rookie
Inlägg: 2
Blev medlem: sön 12 jun 2011, 11:49

Re: Kladdig avbärarlist på gummibåt

Inlägg av klasolof » lör 18 jun 2011, 09:15

Har även provat med aceton, gör rent men ger samma kladdiga resultat som thinner.

Skriv svar