Seglare hittad drunknad utanför Västerås

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
speed295
Platinamedlem
Inlägg: 170
Blev medlem: sön 30 jul 2006, 13:07
Ort: Västerås

Seglare hittad drunknad utanför Västerås

Inlägg av speed295 » ons 30 sep 2009, 21:59

Från VLT
"Man hittad död efter sjödrama
En man från Västeråstrakten anmäldes försvunnen på onsdagen sedan han inte kommit tillbaka efter en segeltur på Mälaren.

Den 54-årige mannen gav sig ut i sin segelbåt i söndags eftermiddag. När han inte hörts av eller kommit tillbaka på onsdagen blev anhöriga oroliga och larmade polis och sjöräddning.

Ett stort sjöräddningspådrag sökte efter mannen under dagen med helikoptrar och båtar. Vid halv fyratiden på onsdagseftermiddagen upptäckte räddningshelikoptern en övergiven båt i vassen vid Långholmen utanför Ängsö. Ett par timmar senare hittades en man i flytväst vattnet utanför Gisselholmen, en kilometer därifrån.

När sjöräddningen kom till platsen kunde de konstatera att 54-åringen var avliden och att han befunnit sig i vattnet i flera timmar. Hur mannen hamnat i vattnet är oklart.

- Det är väldigt svårt att komma till någon slutsats. Han har kommit i vattnet på något sätt med flytväst på, men mer kan jag inte säga utan att spekulera, säger Joakim Brosten på Sjöräddningssällskapet i Västerås."
Mvh Thommy Fortissimo NR 6.
4 års renovering och ändå kan man inte se slutet... man kan dock njuta av resultatet av det som är klart.

Användarvisningsbild
Seglaren
Diamantmedlem
Inlägg: 1251
Blev medlem: tis 16 maj 2006, 21:41
Ort: Eskilstuna
Kontakt:

Re: Seglare hittad drunknad utanför Västerås

Inlägg av Seglaren » ons 30 sep 2009, 22:08

Usch vad tråkigt. Men även i de lugnaste vatten är det lätt hänt att hamna i vattnet. Orsaken bakom olyckan vet vi ju inte. Men kallt vatten och frost på däck så här års ökar helt klart riskerna för att något allvarligt kan hända. I alla fall om man inte är van vid vintersegling, det kan ju bli riktigt halt ombord så här års.
Seglar "just nu" Granhill 33 & H-båt...

paddelnisse
Trogen medlem
Inlägg: 11
Blev medlem: fre 30 nov 2007, 18:23
Kontakt:

Re: Seglare hittad drunknad utanför Västerås

Inlägg av paddelnisse » tor 01 okt 2009, 22:11

Det var ju ganska blåsigt oxå

Skriv svar