Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
-
Svante
- Diamantmedlem
- Inlägg: 809
- Blev medlem: sön 27 feb 2005, 19:34
- Ort: Halmstad
Inlägg
av Svante » sön 10 aug 2008, 17:18
Har funderat nått år på att bygga infälld badbrygga på min Feeling.
Klurar på konstruktionen.
Det finns färdiga plattor till dom som tillverkar lastbilsflak i tunn glasfiber med vit gelcoat på ena sidan.
Tror panelen det skulle funka att limma ihop en konstruktion med divinycell som distans, göra några förstyvningar, bygga steg i teak och sen - klart !!!. Man får ju nästan hela ytan "färdigslipad" bara att göra källfog på några ställen och sedan på med topcoat
Svante
-
Snickers
- Rookie
- Inlägg: 2
- Blev medlem: tor 07 aug 2008, 12:57
Inlägg
av Snickers » sön 10 aug 2008, 18:15
Jag sitter också och lurar på detta. Om du söker på akterspegel och albin Nova eller kollar på tipsen på novaförbundets hemsida så finns det ett ganska snyggt exempel.
-
Anders S
- Diamantmedlem
- Inlägg: 11722
- Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
- Ort: Sandö hamn (Onsala)
Inlägg
av Anders S » sön 10 aug 2008, 21:23
Om badplattformen kan jag inte uttala mig (att tänka på; vad händer med kraften från akterstaget och var tas den upp), men att göra egna byggskivor av armerad plast går utmärkt. Jag har använt en vaxad "perstorpsplatta" för att göra släta skivor. Poängen i st f att köpa är att man får dem i den färg (gelcoatnyans) man vill ha.
Anders S