Galvanismen igen.

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
bosseblås
Silvermedlem
Inlägg: 35
Blev medlem: sön 24 jul 2005, 12:07

Galvanismen igen.

Inlägg av bosseblås » ons 16 maj 2007, 08:49

Se dig omkring i verkligheten i dag, och leta efter elprylar, som kräver skyddjord. Svårt att hitta någon??? Inte så konstigt, när nästan alla grjor är dubbelisolerade och INTE FÅR JORDAS.
Således är det bara varmvattenberedaren i båten som ställer till problemet med galvanisk korrosion vid användning av landström.
Finns det då inte en enda varmvattenberedare som är dubbelisolerad, så att vi helt enkelt kan skippa skyddsjorden i landströmsförbindelsen????

Användarvisningsbild
consensus
Diamantmedlem
Inlägg: 599
Blev medlem: tis 04 jan 2005, 21:34
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av consensus » ons 16 maj 2007, 22:56

Dubbelisolerad? Vattnet står ju i förbindelse med värmeslingan så då skulle vattenkranar o dylikt också behöva isolerad. Låter opraktiskt.

Bättre är att dra ur sladden till vv-beredaren när den inte värms av landström.

bosseblås
Silvermedlem
Inlägg: 35
Blev medlem: sön 24 jul 2005, 12:07

OK!

Inlägg av bosseblås » tor 17 maj 2007, 08:12

Det är där isoleringen ska vara. Det finns material, som leder värme och klarar höga temperaturer, men ändå är isolatorer. Om värmeelementet klarar isoleringskraven, skulle problemet kunna flyttas över till historieböckerna. Det här vore väl något för en tillverkare att satsa på, om det inte redan finns.

Användarvisningsbild
Seawolf
Diamantmedlem
Inlägg: 1796
Blev medlem: mån 24 okt 2005, 15:27

Inlägg av Seawolf » tor 17 maj 2007, 16:19

Slutsatsen om behovet av dubbelisolerad elpatron till varmvattenberedaren är alldeles riktig.

Vi har vid upprepade tillfällen fört detta behov på tal med flera av företagen som säljer varmvattenberedare för båtmarknaden. De slår ifrån sig och anser att det är alldeles för dyrt att få fram en sådan elpatron. De säljer hellre en isolertransformator....sälja mera!

www.batteknik.se

bosseblås
Silvermedlem
Inlägg: 35
Blev medlem: sön 24 jul 2005, 12:07

Tack för medhåll!

Inlägg av bosseblås » tor 17 maj 2007, 17:03

Det är en fråga om kostnader i det mesta. Tror nog att skadorna kostar åtskilligt mer än vad det skulle kosta med andra element. Ett skrämmande exempel visades i senaste Båtliv. Där var det en som hade fått hela s-drevet botkorroderar rekordsnabbt på en ny båt. Han upptäckte att något var galet när det var olja runt båten.

Piloten
Guldmedlem
Inlägg: 68
Blev medlem: tis 17 okt 2006, 14:59

Inlägg av Piloten » tor 17 maj 2007, 17:31

Eftersom det är varmvattenberedaren som är boven så skulle man ju kunna utrusta just denna med en isolertrafo eller man måste sätta den på hela 230 volt systemet ?

Är det någon som vet vad en sådan skulle kosta och lämplig tillverkare/typ/inköpsställe ?

Användarvisningsbild
Seawolf
Diamantmedlem
Inlägg: 1796
Blev medlem: mån 24 okt 2005, 15:27

Inlägg av Seawolf » tor 17 maj 2007, 20:58

Den båt som Båtliv berättade om hade en felmonterad landströmsladdare som tycks ha lagt 12V direkt på drevet. Så grav korrosion får man inte av obalansspänning från gröngul skyddsjord ensamt.

Det som gör att leverantörerna av varmvattenberedare inte inför dubbelisolerade elpatroner är nog att ingen stämmer dem på skadestånd för att man får korrosion om man följer deras inkopplingsanvisningar och med en laglig landströmsinstallation.

www.batteknik.se

Skriv svar