Hjälp!!! Min Yanmar YSB8 stannar under belastning!!!

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
Robert K

Hjälp!!! Min Yanmar YSB8 stannar under belastning!!!

Inlägg av Robert K » tor 04 aug 2005, 22:47

Hej!

Precis idag, mitt i semestern, fick jag motorhaveri. Det blåste ca 11-12 m/s och jag var tvungen att segla in i nödhamn. Problemet med motorn är att den går bra på tomgång men när man lägger i växeln så stryps motorn efter 1-5 min. Trots detta startar motorn direkt efter att den dött utan några som helst problem! Sen sker samma sak igen.

Jag har bytt bränslefilter men det hjälpte inte. När jag kopplade bort matarpumpen till bränslet upptäckte jag att den pumpar dåligt (det blir större tryck när jag blåser i den än när den är igång). Kan det vara så att det är pumpens fel? Hur stort tryck skall pumpen göra när den är igång? Är det någon som haft liknande problem?
Motorn jag pratar om är en Yanmar YSB8 från 1977 som sitter i en Accent.


Tack på förhand
/Robert

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11722
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Inlägg av Anders S » fre 05 aug 2005, 08:34

Mycket talar för att du har ett problem med bränsletillförseln på något sätt, och det kan ha många orsaker.

Gå metodiskt tillväga: Kolla alla slangar på sugsidan av pumpen. När pumpen suger kan en mjuk slang (tillexempel i en böj) plattas till, och då kan detta uppstå. Kolla sedan pumpen (matarpumpen) så den inte är otät (då kan det dessutom rinna in diesel i motorn i vissa fall). En ytterligare kontroll är så att du inte har missat något filter. Ibland sätter man in både ett grov- och ett finfilter i systemet, och endera eller båda kan vara igensatta. En annan \"omöjlighet\" är att någon stängt bränslekranen, och den sedan bara öppnats en aning. Eftersom du inte har problem med luft borde felet ligga i en strypning, inte en läcka, men det kan naturligtvis inte uteslutas att det kommer luft i st f bränsle till pumpen. Gå över alla skarvar på sugsidan - på trycksidan borde en läcka avslöjas genom fuktfläckar utom inne i matarpumpen.

Tyvärr kan felet ligga i insprutningspumpen också, men det är ju bäst att förvissa sig om att det inte handlar om enklare och billigare problem först.
Anders S

Calle C

Inlägg av Calle C » fre 05 aug 2005, 11:22

Hej

Bara en liten tanke.
Din båt har en väldigt lång axel som oftast vibrerar mer än andras.
Så uteslut inte att det kan vara något lagerfel eller liknande i backslaget, axellagringar etc.

Calle

Robert K

Tack!

Inlägg av Robert K » fre 05 aug 2005, 11:34

Hej!

Tack för tipsen, får nog börja leta efter felet. Öppen för fler tips...

/Robert

Nils

Inlägg av Nils » tor 11 aug 2005, 21:12

Du har väl inte returen in i tillledningsfiltret. Det är ett klassiskt fel som ställer till det.

Fribbe

Inlägg av Fribbe » fre 12 aug 2005, 09:10

Dör motorn när du lägger i backslaget utan att du ökar pådraget?

pernita

motorn dör efter 1 - 5 minuter

Inlägg av pernita » tis 16 aug 2005, 17:12

Jag har en Dixie med motor av den typ Du nämner. Möjligen orsakas Dina bekymmer av att det uppstår undertryck i bränsletanken. Tag bort locket och prova.
Tyvärr kastar axeln (som ett hopprep) och tätningen blir varm. Se till
att sjövatten fyller upp hela utrymmet på sjösidan, öppna slangklämmorna och låt vatten sippra ut.
Enligt konstruktören av Dixie skall tätningen smörjas av olja. Olja genom
slang från övre behållare rekommenderas.

fredrik

Inlägg av fredrik » ons 17 aug 2005, 11:59

Jag har haft liknande problem med en dylik motor. Jag behövde bara demontera och rengöra spridaren, sedan gick den som en klocka igen.

perschmann
Rookie
Inlägg: 1
Blev medlem: sön 20 jul 2014, 07:31

Re: Hjälp!!! Min Yanmar YSB8 stannar under belastning!!!

Inlägg av perschmann » sön 20 jul 2014, 15:55

Hej, vet att det är en gammal tråd, men jag har precis samma problem med min Penta 3.0 GS.
Hittade du ngn lösning på problemet?

Med vänlig hälsning,
Perschmann

Skriv svar