24 juli 2003
Byggår
1984
Erfarenhet
5 år
Besättning
2
Användning
Familjesegling
Annons
Att segla Magicen är en härlig upplevelse i både lätt- och i hårdvind, det gäller bara att ha rätt trim och rätt segel uppe. Hon är snabb och lydig och svarar direkt på minsta roderrörelse och segeltrim i alla vindar. Genuan bär hon upp till ca:8-9 m/s , men sedan bör den bytas ut till den självslående focken. En viktig detalj med focken är att man bör vara noga med att fäster skotet i rätt hål i seglet. Blir nedre delen av focken för bukig, så kommer båten inte att gå tillräkligt fort, båten kommer
I Salongen finns det ett fast monterat bord där man viker ner halva bordet om man vill nå fram till toaletten eller förpiken. Bordet är fastmonterat vid styrbords huvudskott och maststöttan, och är stort nog för fyra till fem personer. Båten har på båda sidor en del praktiska utrymmen bakom kojernas ryggstöd i form av skåp eller hyllor av olika slag. Pentrydelen har relativt bra mått med plast för spis, stor besticklåda, två lådor till skafferivaror, ett rymligt skåp för båtens servisuppsättning sam
Båten är en mycket bra kombination av en bra seglare och ett bra boende för en liten familj. Två personer lever gott i båten under flera veckor.
Jag har tagit bort fryslådan och ersatte den med en lejdare, som innehåller en mindre fryslåda av annan typ. Detta har gjort att jag har fått ett extra trappsteg ner i båten och det var nödvändigt för höjdskillnaden blir för stor med endast två steg.
Båtens boendehöjd i främre delarna är mycket låg, men salongens många fördelar gör att man glömmer detta problem.
Båten är mycket lättmanövrerad i trånga sund och hamnar och är nästan lika lättstyrd när man backar som när den går framåt. Detta gör att man i princip kan fickparkera mellan två båtar när man backar.
Dan Sandeberg·11 juni 2021
Se åsiktVälbalanserad , lagom styv dvs att den lägger sig mjukt och fint i vindbyar. Lätthanterlig, snabb på alla bogar men älskar kryss. Självslående fock med fullt storsegel kring 6-7 m/s och 30 fotare har helt plötsligt problem att hänga med.
Byggår
1984
Erfarenhet (år)
1
Besättning
2
Användning
Familjesegling
Segling
Välbalanserad , lagom styv dvs att den lägger sig mjukt och fint i vindbyar. Lätthanterlig, snabb på alla bogar men älskar kryss. Självslående fock med fullt storsegel kring 6-7 m/s och 30 fotare har helt plötsligt problem att hänga med.
Boende
För storleken så är boendekomforten helt ok. Stickkojen är riktigt fin med bra bredd, längd samt kanonfin höjd. Bästa kojen i båten. Hyggligt pentry. Toa placerad mellan huvudskott och förpik med lite lågt i tak. Ljus och trevligt i salongen tack vare stort ljusinsläpp
Fördelar
Modern utseende, bra manöverförmåga som gör tilläggningar mer enkla. Lättdriven och hög genomsnittsfart. Självslående fock är underbart.
Förbättringar
Peke på gång, elmotor istället för dieselmotor. Topphissad Code Zero.
Nackdelar
Ska installera peke för att förenkla ombordstigning för mina barn.
Övrigt
Toppen båt för både nybörjare och erfarna
Magic·13 juli 2010
Se åsiktOtroligt rolig båt att segla, snabb som en blixt för sin storlek, riktigt styv båt och inte alls vek som vissa påstår. Handlar om att ta ett rev i tid. men hellre ta ett rev tidigt än att inte komma frammåt när det blåser lite. Har vindmätare på min och brukar reva runt 9m/s. Seglar otroligt bra på alla bogar och tar riktigt bra höjd på kryssen. fantastisk med den självslående focken. Det blir till och med kul att kryssa då :)
Byggår
1985
Erfarenhet (år)
1
Besättning
2
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Otroligt rolig båt att segla, snabb som en blixt för sin storlek, riktigt styv båt och inte alls vek som vissa påstår. Handlar om att ta ett rev i tid. men hellre ta ett rev tidigt än att inte komma frammåt när det blåser lite. Har vindmätare på min och brukar reva runt 9m/s. Seglar otroligt bra på alla bogar och tar riktigt bra höjd på kryssen. fantastisk med den självslående focken. Det blir till och med kul att kryssa då :)
Boende
Vi bor vanligtvis 2 personer och då är det plats så det blir över. funkar kanon upp till 4 pers 5 personer har gått bra det me över en helg. Har ett sittbrunnstält med fönster till och med det uppe blir det riktigt bra med plats, som ett rum till. har gasolkök 100l, wallas 1800, färskvattensäck under förpiken och en isoterm (kompressorkyl) och 150Ah förbrukningsbank för att få upp komforten lite. förpiken är riktigt rymlig där sover man bra 2 personer jag är 182cm lång.
Fördelar
Lättseglad man seglar mycket för att det är så enkelt och roligt, inga tunga försegel. Riktigt mycket båt för pengarna valde mellan fenix o magic och det föll på magicen då man får en topp fin för strax under 200'kr. Mysig, ljus och rymlig salong. stor och bekväm lättarbetad sittbrunn där man även ryms många på kvällarna i hamn.
Förbättringar
sittbrunnstält, rullsystem. Kommer att sätta på lazyjacks och en "stackpack" till nästa år. för att underlätta seglingen ytterligare.
Nackdelar
Hade ett lekage i fören men det visade sig vara hålet i pulpiten för sladden till förlanternan där vattnet letade sig in. Men det är nu fixat med vulkteip. Annars finns det inget.
Övrigt
Letar du efter en båt strax under 200 000kr så köp en magic. Den har precis allt. snabb som en blixt, lättseglad (självslående), bra bokomfort med toa o allt. Storbåtskänsla.
Andreas Ericsson·9 mars 2007
Se åsiktLättdriven och slutstyv
Byggår
1985
Erfarenhet (år)
3
Besättning
2
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Lättdriven och slutstyv
Boende
Ljus och rymlig inredning
Fördelar
Rolig att segla, snabb, lätt att styra och snäll på rodret
Förbättringar
ombyggt kök med större avstälningsytor samt monterat en trappa istället för kylbox.Jag har placerat en kylbox i det aktre skafferifacket i köket. Skar ut botten och gjorde lådan 40 cm djupare och har nu en "osynlig" kylbox på 43 liter. Kylagregatet hämtar luft från det jättestora stuvfacket i sittbrunnen. Har även satt ett utfällbart genakerpeke som styrs från sittbrunnen.(byggd av en gammal surfmast)
Nackdelar
Se upp för läckage vid förstags infästning då denna är en rörlig del.Dåligt med kylboxen som nedgångs steg.
Övrigt
Stor båt för att vara 8m, härlig sittbrunn samt en härlig seglare