16 september 2015
Byggår
2003
Erfarenhet
4 år
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Annons
Seglar förträffligt i alla vindar och på alla bogar. Pigg och snabb inte minst på kryss - bra höjdtagningsförmåga. Mkt fin och direkt känsla på rodret. Reagerar snabbt med små rattrörelser - lite sportbilskänsla. Samtidigt inte nervös - balanserar perfekt och rodertrycket är måttligt även i hård vind. Lagom styv. Klarar frisk vind bra men går bäst med ett rev i storen från ca 10 m/s.
Mkt bra utrymmen för sin storlek. Många och bra kojer även för fullvuxna. Ståhöjd för det flesta ända fram till förpiken. Rymlig stuv om SB som praktiskt kan nås även via toan. Goda stuvutrymmen överlag. Smart stuvning av sittbrunnsbordet under aktertoften. Bra pentry. Fint träarbete och hög kvalitetskänsla inombords.
Hög kvalitet i bygget, i designen och många bra/smarta lösningar som stålbalk i botten, KeelPro som skyddar vid grundstötningar, blyköl, vattenväxlande kylskåp, bäddbar u-soffa. Känslan och farten i seglingen gör en sann seglare glad i själen. Mysfaktorn i inredningen gör besättningen lika glad.
Hade Arcona eftermontera en integrerad KeelPro i framkant kölen, anakarspel i aktern och slingerskydd så att SB salongskoj fungerar som sjökoj. Lät tillverka en metallskoning längst ner på stäven för att ta småsmällar mot klippan - borde finnas på alla mera rakstäviga båtar.
Brant nergångstrapp. Något trångt för benen vid navigationnsbordet. Lite tight att komma förbi den stora ratten under segling. I hamn kan man enkelt montera av den och få direkt access till badplatformen.
Fortfarande en modern och konkurrenskraftig design i en storlek som är relativt lätthanterlig för 1-2 pers och samtidigt stor nog att vara bekväm för fullvuxna.
Johan Kull·13 jan. 2005
Se åsiktFantastiska segelegenskaper Styv och Snabb men samtidigt lätthanterlig med 110% fock
Byggår
2003
Erfarenhet (år)
1
Besättning
2
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Fantastiska segelegenskaper Styv och Snabb men samtidigt lätthanterlig med 110% fock
Boende
Bekväm bobåt med stort och lättarbetat pentry
Fördelar
En riktig cruiser racer. Med bra kvalitet i bygget
Förbättringar
Inga
Nackdelar
Inga än så länge
Övrigt
Köp den om du är ute efter en snabb bekväm och snygg 37 fotare.