2 januari 2010
Byggår
1978
Erfarenhet
1 år
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Annons
Mycket bra segelegenskaper känns trygg även när det friskar i. köpte båten i september i Halmstad ,och seglade den hem till norra Öland . Den resan tog en vecka,och den resan fick jag testa båten ordentligt ,hade mycket skiftande väder hård blåst 17-18 m/s starka strömmar i Öresund regntjocka,Åska,mm
Bra ståhöjd.inredningen är mycket välgjord och påkostad träinfattningar runt fönsterna. mycket teak och mahongy. rejält motorkapp ljudisolerad.det är inte mycket motorbuller under gång,positivt!
Halkmatta på däck och sittbrun typ Traidmaster av gummi och kork tror jag. Båten är lättmanövrerad ,bra utrymme i sittbrunnen tack vare rattstyrning.samt en riktig bra kompass typ major.
Bytt Propeller .stävlager samt vattensmord packbox av gummi.Köpt nya vantskydd. slipat hela inredningen och lackat.Slipat nere i kölsvinet och under motorn samt lackat detsamma.
Flera svaga punkter på denna båt som de förra ägarna inte talade om när vi köpte den.Måste åtgärdas i vinter och till våren .
Har mycket att göra med båten i vinter och i vår.
Lankan·13 maj 2018
Se åsiktStyv
Byggår
1974
Erfarenhet (år)
40
Besättning
4
Användning
Familjesegling
Segling
Styv
Övrigt
Båten är en avgjutning av Ballad med smärre justeringar. Det gjordes av en Danielsson i Söderåkra. Bo Wintenby köpte loss formarna och byggde ett par båtar i Barsebäck och senare i gamla stärkelsefabriken i Norra Tång söder om Bergkvara. En av kunderna var Herr Ågren som gjöt av Möre30 och höjde friborden ca 8 cm. Där blev en rättslig process. Det byggdes ca 70 Möre 30. Wintenby byggde också en DC (Matanzas) och Corall23 som förlängdes till Corall27. Även Några ex av RJ160 ketchriggad byggdes. En del inredningar gjordes av Bertil Lundhs varv och även Storebros snickeri. De som köpte färdigsågade inredningsatser var de oftast från Snickeriet i Tving.
bo pauhlsson·25 jan. 2009
Se åsiktDen är styv kanske styvast av 1/2 tonsbåtarna från 70 talet men är i gengäld långsammast. Båten finns med 7/8 rigg men inte så vanlig den finns också med blyköl med bra kölficka o bättre infästning.genuan blir tung på kryss.båten kryssar bättre på mellangenua eller fock. den går torrt o tryggt i hög sjö. bästa bog är halvvind.
Byggår
1978
Erfarenhet (år)
19
Besättning
2
Användning
Familjesegling
Segling
Den är styv kanske styvast av 1/2 tonsbåtarna från 70 talet men är i gengäld långsammast. Båten finns med 7/8 rigg men inte så vanlig den finns också med blyköl med bra kölficka o bättre infästning.genuan blir tung på kryss.båten kryssar bättre på mellangenua eller fock. den går torrt o tryggt i hög sjö. bästa bog är halvvind.
Boende
lite trång men funkar för en liten familj.klassisk inredning ngt korta kojer 180cm
Fördelar
Den är billigast bland 1/2 tonnare men har i gengäld ofast sämre finish o inredning men det finns ett antal fina ex. Det tillverkades närmare 300 ex av båten.
Förbättringar
omplastning av roderhylsa
Nackdelar
läckande rutor tung mastheadrigg
Lars Malmering·21 juni 2005
Se åsiktBäten är mycket styv och seglar riktigt bra i friska vindar.
Byggår
1975
Erfarenhet (år)
5
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Segling
Bäten är mycket styv och seglar riktigt bra i friska vindar.
Boende
Bra - men knappt ståhöjd ( 170 cm) Förpiken är trång - i övrigt funktionell.
Fördelar
Den stora sittbrunnen med upphöjd sittbrunnsbänk för rorsman är genialisk. Du ser lätt över sittande gastar.
Förbättringar
Nya segel - rulle(underbart) - Spoltoa och uppfräschning invändigt.Helrenoverad Yanmar 8 hkr.
Nackdelar
Tyvärr har båten inget slag vilket gör att endast ett par liter vatten i kölsvinet skvalpar upp över durken.
Övrigt
En mycket trevlig och stabil båt. Lätthanterlig. Seglar oftast ensam. Mycket snäll att umgås med.