19 februari 2006
Byggår
1976
Erfarenhet
1 år
Användning
Familjesegling
Annons
Slutstyv och säker i hög sjö, lite trög i lätt vind och på kryss, där den även kan vara lite slingrig - man får passa rodret! Funderar på att sätta focken i rullen i stället för den stora genuan och flytta in skotpunkten på däck. Håller fart med betydligt "snabbare" båtar!
Med full ståhöjd i hela båten är det lätt att röra sig, fantastiska 80 cm breda kojer gör att man sover fint. Vår "Jolly II" har även en 5:e koj under babords bänk, som är utmärkt stuvutrymme. Vattenburen POD brännare ger härlig torr värme. Toa med tank, söt och havsvatten är ju skönt.
Vi har den starka motorn MD2B med 23 HKr vilket känns extra skönt i gropig motsjö. Stadig och säker båt i öppen sjö.
Rejäl box som är avluftad till gasoltuben. Solcell på ruffluckan som ger extraström till kylboxen som står i förpiken.
Akterkanten i sittbrunnen är fuktkänslig, avrinningen sitter för långt från sargen. Man måste se till att ha sittbrunnskapell som täcker ordentligt!
Tänker ta bort heltäckningsmattan och göra snygg durk i teakkoto, men vet ej var jag skall få tag i det! Tips? Jag vill få tag i ett sittbrunnskapell!(Med fönster)
Sven Benjaminsson·12 juni 2002
Se åsiktLångkölad båt innebär lite sämre kryssegenskaper, särskilt vid sjögång. Men den seglar lungt och stabilt. På halvind och neråt hänger den utan vidare med båtar med högre lystal.
Byggår
1977
Erfarenhet (år)
10
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Segling
Långkölad båt innebär lite sämre kryssegenskaper, särskilt vid sjögång. Men den seglar lungt och stabilt. På halvind och neråt hänger den utan vidare med båtar med högre lystal.
Boende
Fungerar utmärkt för två vuxna och ett par barn. Vid längre bortavaro saknas dock lättstuvat utrymme.
Fördelar
Ståhöjd ca 190 i hela salongen. Väcker alltid uppmärksamhet genom utseendet. Sticker endast 1.35 djupt vilket gör att man kan komma längre in i vikarna. Allt trä gör att den känns ombonad att bo i.
Förbättringar
Ersatt skotbänken med löstagbar skena. Breddat pulpiten fram och satt på litet peke och stävstege. Sittbrunnstält. Teakdäcket omnåtat. Motorn bytt från penta MD6 till Yanmar 2QM15. (från 10 till 15 hk)
Nackdelar
Bred fast skotbänk i sittbrunnen. Smal främre pulpit. Vanligt med vattenskador i sittbrunnssargens bakre del. Läckande teakdäck. Plast under kojdynorna medför stor risk för kondens.