Winga 25


Åsikt inskickad

av S.Nilsson , Marstrand, 2003-08-16


Båtens årsmodell:

1975

Års erfarenhetet av modellen:

2 år, Familjesegling

Normal besättning:

3 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Har endast testat i moderat vind men gör god fart. Tung i stagvändn. Gott att ha som alternativ framdrivning (tex då maskin ej vill gå på vatten som läckt till tank via genomföring i däck, Packning!?

Hur det är att bo i båten:

2vuxna + 2barn funkar fint om man lever enl.var sak på sin plats. Akt.ruffen perfekt att stänga in olydiga barn i !!

Positiva egenskaper:

Hanterlig storlek , enkel oöm inredning, barnvänlig djup sittbrun Lagom prisnivå för barnfamiljer. Grundgående.

Problem / svaga punkter:

Läckande genomföringar ovan däck och rutor (ålder). Obefintlig tätning på bunkergenomf. ----"---- ----"---- vattenpåfylln Roderhjärtstock kan börja röra på sig i rodret.

Genomförda förbättringar:

extra inpregnering av kapell varje år, blir himla bra. Värmare renoverad , bör nog köras regelbundet (varannan månad året runt). Lagt in ny teakdurk (faner-skiva), snacka om lyft !

Övriga kommentarer:

En riktig rullebalja i sjön om inte ett stödsegel är uppe, men fram kommer hon i de flesta väder. En bra sjöbåt med härliga former i skrovet.