Two Star 36


Åsikt inskickad

av Rikard Edelborg, 2002-11-05


Båtens årsmodell:

1985

Års erfarenhetet av modellen:

3 år, Familjesegling

Normal besättning:

2 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Lättvindsbåt. Kräver aktiv segling för att gå på topp. Rev tas tidigt i den tämligen väl tilltagna storen. Den breda aktern (inbyggd badplattform)och flata skrovet ger bra fart på undanvind. Vek

Hur det är att bo i båten:

Rymlig. Öppen salong. Ljus inredning (bok). Takfönster. Tygpåsar är praktiska i förhållande till sidohyllor. (snyggt=?)Bra toa och kök. Rymliga kojer (aketerkojen är svårslagen!)

Positiva egenskaper:

Farten är Ok. Orginella lösningar finns. Masten står i aluminium gondol. Bulbköl. Rymlig och trevlig att bo i.

Problem / svaga punkter:

I hårdvind krävande om man inte revar reält. Järnkölen. 18 hk är lite om vinden tar i. Selden mast med bordun&checkstay kräver jobb på kryssen.

Genomförda förbättringar:

Uppdaterat inredingen (något mindre race-stuk). Nytt krysställ. Byte värmare+elektronik. Rattstyrning finns.

Övriga kommentarer:

Prisvärd. Ovanlig (har mött 3 st totalt)