Aphrodite 29


Åsikt inskickad

av yngve carlsson, 2002-09-27


Båtens årsmodell:

1981

Års erfarenhetet av modellen:

12 år, Familje & kappsegling

Normal besättning:

3 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Aphrodite 29 är en trevlig båt att segla, underbar på hård undanvind när man kan surfa iväg i 15 - 16 knop om vågorna är tillräckligt stora. På kryss är den lagom lovgirig om man trimmar den rätt och byter till fock när det blåser över 8 m/s, man måste även jobba aktivt med storen när vinden är byig. Tack vare den självslående focken är den lätt att segla ensam eller med liten besättning.

Hur det är att bo i båten:

det går bra för 3 - 4 personer att bo i båten under semestersegling, vid havskappsegling är vi normalt 5 personer. I den båt jag har som är en 291 sitter bordet ända fram vid huvudskottet vilket ger en stor fri durkyta vid nergångstrappan, bra när man rör sig i pentryt och vid påklädning och när man skall packa spinnakern. Min båt är utrustad med spoltoalett och septitank. Förpiken är ganska smal och passar bäst för två barn, stickkojen är den bästa kojen i båten den är bred och lång. Pentryt fungerar bra m

Positiva egenskaper:

Aphrodite 29 har en mycket bra sittbrunn som fungerar bra även vid krängning, stor och generös i hamn. Båten har bra manöverbarhet i trånga hamnar och vänder runt sin egen köl

Problem / svaga punkter:

Genomförda förbättringar:

Nytt pentry med två diskhoar vänt mot salongen. dörr till toaletten/förpiken och ett nytt skåp bakom toaletten. alla rörkojer utbytta mot teakplywood i fronter och botten.

Övriga kommentarer:

Aphrodite 29 har en genua som mäter 125% av lp måttet. denna genua används enligt lys trots att båten är klassad som fockbåt. Genuan ligger inom måtten i tabellen. klassningen som fockbåt gjordes på flera båttyper med små genuor för att dessa inte skall få för stort avdrag enl. lys när man seglar med fock. Aphrodite 29 väger enl. lystabellen 2800 kg detta stämmer nog bättre än vad som uppgivets i båtfackta (min väger 2810 kg)