Puzzle 36


Åsikt inskickad

av Petter Rönnborg, 2014-09-11


Båtens årsmodell:

1989

Års erfarenhetet av modellen:

5 år, Familje & kappsegling

Normal besättning:

5 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Nu har vi haft båten i 6 år och kan bara konstatera att seglingsegenskaperna är riktig bra. I lättvind är båten förvånansvärt snabb och i hård vind är hon stabil och trygg. Båten är väldigt välbalanserad, med rätt trim kan man släppa ratten och det bara tuffar på.

Hur det är att bo i båten:

Vi är en familj på 5 så vi bor i hela båten, men det känns inte trångt. Vi tar omaket att bädda i salongen och alla sover bra. Sommaren 2013 var vi ute 8 veckor utan att skava på varandra. När vi seglar utan barn är boytan enorm. Den kan såklart inte jämföras med en modern 36 fotare men den upplevs inte som dramatiskt mkt mindre. Det jag kan sakna är mer stuvutrymme för segel, jolle etc.

Positiva egenskaper:

Seglar bra. Enkel att segla shorthanded, seglar mkt själv. Lättmanövrerad, vänder verkligen på en femöring. Bra och solid konstruktion. Blyköl. Vacker - får ofta uppskattande kommentarer, t.ex. av folk som går förbi på bryggan.

Problem / svaga punkter:

Hade jag kunnat välja bort checkstays och babystag hade jag gjort det, men det är ingen stor sak.

Genomförda förbättringar:

Nytt teakdäck. Ny motor och nytt drev; Yanmar 3YM30 & SD20. Ny värmare och varmvattenberedare. Ny stor, genua och Code1. Ny sprayhood och sittbrunnstält. Lazyjacks. Plotterbåge i rostfritt och Garmin 720s.

Övriga kommentarer:

En båt att fortsätta trivas i.