OE 32


Åsikt inskickad

av Björn "Nautihamstern" Friberg, 2011-08-10


Båtens årsmodell:

1979

Års erfarenhetet av modellen:

6 år, Familje & kappsegling

Normal besättning:

2 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Ingen snabbseglare, men tålig i alla väder. Det lönar sej att reva storen ganska tidigt, eftersom lutningsvinklar över 20 grader bara gör henne tung på rodret utan att tillföra nån fart. Kryssvinkeln är väl ca. 100 grader och man ska nog vara en bra mycket mer dedikerad seglare än jag för att vinna några tävlingar.

Hur det är att bo i båten:

Mycket bra. Alla OE 32:or har lite olika lösningar i kabinen men gemensamt för dem alla är väl att man sover ganska lugnt och bra i dem, ingen smällande av vågor, bara lugna sköna rörelser även i lite sämre väder i hamn eller till ankars. Sittbrunnen har höga sarger och känns säker och trygg men en och annan dyna vill man nog ha bakom ryggen för att inte behöva sitta som i kyrkbänken.

Positiva egenskaper:

Långköl och 6,5 tons vikt ger lugna rörelser, ett tryggt uppförande och sinnesro i okända vatten - den här båten tappar inte kölen i första taget. Man får många frågor och kommentarer av andra seglare och det är ju oftast positivt... Riggen är lättarbetad och med lite experimentlusta och rullfock kan man mycket väl segla henne alldeles ensam.

Problem / svaga punkter:

Däcket är sandwichlaminat och om alla skruvgenomföringar inte är korrekt gjorda (urborrat balsa och ingjuten epoxypropp osv) kommer det att komma in fukt i delar av laminatet förr eller senare. Hamnmanövrer med en OE32 utan gubbvisp kräver eftertänksamhet och tung gashand. Hon vandrar glatt iväg åt nåt håll när man backar, oftast beroende på vinden. En gnutta storhetsvansinne gör gott för om man leker att man framför ett litet lastfartyg så går det som en dans även i trånga hamnar.

Genomförda förbättringar:

Nytt elsystem, nytt storskotsystem på doghousetaket, avfjädrad stege i fören, omdesignat salongsbord, förstorade lexanrutor i plåtdoghousen, utfällbar badplattform/räddningsstege, MOB-lyft i akterstaget, mm.mm.

Övriga kommentarer:

Ska mycket till förrän jag skulle komma på tanken att byta till en annan båt.