Scanmar 345


Åsikt inskickad

av Micke Ahlgren, 2018-02-27


Båtens årsmodell:

1988

Års erfarenhetet av modellen:

1 år, Familjesegling

Normal besättning:

2 person(er)

Seglingsegenskaperna:

Snabb båt i lätt och mellanvind. Över 8m/s ett rev i storen så seglar hon torrt och fint.

Hur det är att bo i båten:

Fin bobåt med gott om plats för 4-5 pers. Kylboxen för djup och svår att överskåda.

Positiva egenskaper:

Seglingsegenskaperna, bra bobåt. Snygg!

Problem / svaga punkter:

På min båt med tillverkningsnummer 14 var det glapp i roder och för små Vinchar(40). Dessa är felplacerade långt från rorsmans plats framför ratt. Det blir framför allt obekvämt att segla ensam på kryss med genua. Säkert bra sittbrunn med rorkult. Med ratt blir det trång vid sittbrunnsbordet.

Genomförda förbättringar:

Toatömmning, Kapade akterstaget och höjde brytpunkten för sträckaren till ca 3 m och fick på så sätt mer fritt och plats ratten. Jag hade tänk flytta vinscharna akteröver för att kunna skota från rorsmansplats.

Övriga kommentarer:

På ren magkänsla lät jag besikta min båt (nr 14) på hösten inom konsumentköplagens 6 månader. Den dömdes då ut för stora fuktproblem i både däck och skrov tyvärr. Besiktningsmannen ansåg den osäljbar. Jag hävde köpet och lämnade tillbaks båten till mäklaren jag köpt av. Förlorade över 40000 kr på affären,,, men förlusten kunde ha blivit mycket större om jag inte hade gjort denna besiktning inom de 6 månaderna. Med detta vill jag inte säga att det är något typiskt för just 345:an. Detta problem hade säkert kunnat hända med vilken sandwich-båt som helst.