\"PimpMyBoat.com\" - vad vill vi se där?

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

\"PimpMyBoat.com\" - vad vill vi se där?

Inlägg av Anders S » tis 14 nov 2006, 11:32

Här är en bortglömd möjlighet att få en personlig båt. Vi tråkiga båtnördar har förmodligen massor att lära av bil-nissarna, och kanske kan man modernisera skut-träffarna och ha samlingar för \"snyggaste Kust-omiseringarna\" och \"bästa båtljud\" - här finns alla möjligheter.

Själ överväger jag att lämna in alla metallbeslag på förkromning, inklusive relingslisten. Men vad kan man göra mer? Ko-segel?

Ju smaklösare förslag, ju roligare.
Anders S

Peter_K
Diamantmedlem
Inlägg: 2389
Blev medlem: tor 07 jul 2005, 07:12

Inlägg av Peter_K » tis 14 nov 2006, 12:23

Neonlysrör i vattenlinjen är ju aldrig fel...
Alla borde ha skägg

jofred
Diamantmedlem
Inlägg: 241
Blev medlem: tis 17 okt 2006, 03:30

Inlägg av jofred » tis 14 nov 2006, 12:44

Misil no87 skrev:Neonlysrör i vattenlinjen är ju aldrig fel...
Neonljus under vattenlinjen vore ju inte helt fel. Tänk vilken entré man skulle kunna göra i en spegelblank naturhamn med några rökmaskiner och en ljudanläggning!

Användarvisningsbild
Calle C
Diamantmedlem
Inlägg: 2525
Blev medlem: mån 24 okt 2005, 15:56
Ort: Gbg

Inlägg av Calle C » tis 14 nov 2006, 12:44

Kromade kofångare, naturligtvis för sjökor...
Calle

Se gla ut

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Inlägg av Anders S » tis 14 nov 2006, 12:54

En mattsvart Ljungströmskryssare, helt utan synliga beslag?
Anders S

Användarvisningsbild
Eilean
Diamantmedlem
Inlägg: 2558
Blev medlem: ons 30 nov 2005, 23:10
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Eilean » tis 14 nov 2006, 12:57

Klä sista decimetrarna vid skothornet på den gamla urseglade dacrongenuan med självhäftande kolfiber/kevlarmönstrad pvc-film. Och så låter råkar man 'glömma' att rulla in den sista snutten. Ascool!

Användarvisningsbild
Eilean
Diamantmedlem
Inlägg: 2558
Blev medlem: ons 30 nov 2005, 23:10
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Eilean » tis 14 nov 2006, 12:57

Klä sista decimetrarna vid skothornet på den gamla urseglade dacrongenuan med självhäftande kolfiber/kevlarmönstrad pvc-film. Och så låter råkar man 'glömma' att rulla in den sista snutten. Ascool!

enter the dragonfly
Trogen medlem
Inlägg: 16
Blev medlem: fre 13 okt 2006, 10:31

Inlägg av enter the dragonfly » tis 14 nov 2006, 14:21

vem blir först med ”ground lights” under armarna på trimaranen?

En bit framöver väntar laminatsegel med inbyggda displayer ungefär som de man idag bygger in i fönsterglas och ”pappersdisplayer”.
Vore fint med animerade sponsorloggor, eller varför inte visa VMG direkt över hela seglet?
Kom ihåg var ni läste det först…
/ ETD

jofred
Diamantmedlem
Inlägg: 241
Blev medlem: tis 17 okt 2006, 03:30

Inlägg av jofred » tis 14 nov 2006, 15:13

Vart kan jag hitta billig kolfiber? Skulle vara coolt att göra lite detaljer till RJn.

morg
Diamantmedlem
Inlägg: 592
Blev medlem: tor 26 okt 2006, 07:43
Ort: Hufvudstaden

mer...

Inlägg av morg » tis 14 nov 2006, 15:33

Det behövs installeras någon form av trimplan i fören på RJ:n så den kan hoppa i takt med musiken?!

Givetvis behöver man bygga om hela sittbrunnen till en bashögtalare (akterhytten om man har en sådan) och hela båten skall givetvis vara mattsvart. Krom och mattsvart är dom enda tillåtna färgerna.

Segel går fetbort! Istället för sånt förhistoriskt tjafs installeras en projektorduk på bommen. Projektorn får sitta på ett noafäste på akterpulpit.

Båten måste givetvis även sänkas en hel del så det blir till att kånka in bly i mängder alternativt köra med vattenballast upp till origoköket...

Instrumenten måste bytas ut mot platta skärmar... Minst tre i sittbrunnen och säkert tre till inne i ruffen (OBS! Denna ungefärliga siffra räcker till en RJ85. Med högre lystal behövs fler skärmar. Någon kanske kan bistå med en omräkmningsformel)

molle
Rookie
Inlägg: 2
Blev medlem: fre 16 dec 2005, 14:12

Inlägg av molle » tis 14 nov 2006, 15:55

En augustikväll när vi låg vid Fjärdlång i Stockholm södra skärgård kom det en mindre segelbåt med rosa skrov och i masttoppen hade den monterat en flamingo!! Vi fick oss ett gott skratt och fortsatte med grillbiffen och rödvinet tills solen gick ner och det började skymma, då tänder han flamingon!! Det kallar jag styling... :D

swe34
Guldmedlem
Inlägg: 81
Blev medlem: mån 11 sep 2006, 11:41

Inlägg av swe34 » tis 14 nov 2006, 16:01

Plasmaskärm i masttoppen, vit skinnklädsel med lila dekor i sittbrunn, mönstrat alluminiumdäck, kromade livbojjar, neonljus i ankaret, belyst vattenfall i ruffen, 42\" plasmaskärm i förpiks taket och \"rinnande\" ljusslangar i vanten! *L*
Spetsiga båtar gör djupare hål.

Robin
Diamantmedlem
Inlägg: 499
Blev medlem: tor 29 dec 2005, 23:02
Ort: Göteborg

Inlägg av Robin » tis 14 nov 2006, 18:33

Självklart måste man även ha en fet kolfiber spoilervinge i aktern! Annars kanske rodret tappar greppet i hårda girar;)
Och inte att förglömma, coola kjolpaket;) Lite Cup stil kanske?

Sen har vi ju såklart olika stilar på motivlackering: flames, scallops osv.

Men ärligt talat, på jobbet så håller vi på och bygger färdigt chefens nya leksak, en amerikansk bil i båttappning om man säger så:) Motoråbäke såklart, den är både snygg och smaklös:) Ska lägga upp kort på den när den är klar till våren:)

//Robin

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Inlägg av Anders S » tis 14 nov 2006, 19:06

Extrabreda däck är ju givet.
Anders S

Användarvisningsbild
S-B A-son
Diamantmedlem
Inlägg: 955
Blev medlem: fre 18 nov 2005, 20:43
Ort: Västkusten

Inlägg av S-B A-son » tis 14 nov 2006, 19:14

Ni har missat det absolut viktigaste, båten måste vara sänkt!

mvh Sven-Barry

Skriv svar