Aktersnurra

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
Micke79
Silvermedlem
Inlägg: 42
Blev medlem: lör 02 sep 2006, 13:38

Aktersnurra

Inlägg av Micke79 » sön 22 okt 2006, 10:00

Vet någon (på ett ungefär) hur stor skillnad det är på lång och kort rigg på en mindre utombordare. Jag kan ev få köpa en fin utombordare till ett mycket förmånligt pris, men den har tyvärr kort rigg.

Går det att använda på en segelbåt?

Är det någon som har erfarenhet av att i så fall sänka motorfästet på akterspegeln, så mycket att det räcker med en kort rigg...

Spelar det för övrigt någon roll om motorn sitter i mitten på akterspegeln eller inte. Jag har nämligen tänkt att flytta motorn lite åt sidan under vintern fär att få dit en badstege bredvid.

// Micke

Användarvisningsbild
J@nne
Diamantmedlem
Inlägg: 314
Blev medlem: lör 03 apr 2004, 06:32
Ort: Göteborg

Inlägg av J@nne » sön 22 okt 2006, 10:12

Berätta gärna vad du har för båt? Om du seglar i mindre sjö så kan en kort rigg funka, men om du håller till i hav eller kustnära så finns risken att propellern vispar luft emellanåt. Att montera motorn på ena sidan har ingen större betydelse för framdrivningen. De flesta minde segelbåtar har ju rodret mitt på akterspegeln ändå.

Användarvisningsbild
Fredrik
Diamantmedlem
Inlägg: 866
Blev medlem: sön 10 sep 2006, 19:13
Ort: Göteborg

Inlägg av Fredrik » sön 22 okt 2006, 10:24

Att propellern vispar luft emellanåt är ju ett mindre problem än att motorn blir helt dränkt när akterspegeln går ner under vattnet. På IF-båten, som har ett stort överhäng i aktern, vilket gör att motorn hamnar väldigt långt bak, skulle det aldrig fungera med en kort rigg. Inte ens en långriggad motor fungar i det fallet, om det blir lite sjögång.
X-342 SWE 18 "Kexet"

dahlgren
Silvermedlem
Inlägg: 31
Blev medlem: sön 04 apr 2004, 11:40
Ort: Stockholm

Inlägg av dahlgren » sön 22 okt 2006, 13:30

Jag har bara dålig erfarenheter av kort rigg på segelbåtar. Med viss båtar blir det problem så fort någon går upp på däck för att hoppa i land.

Micke79
Silvermedlem
Inlägg: 42
Blev medlem: lör 02 sep 2006, 13:38

Inlägg av Micke79 » sön 22 okt 2006, 17:01

Jag har en Birdie 24...

Efter att ha varit nere vid båten idag och funderat lite har jag i stort sätt släppt tanken på en kort rigg. Kom att tänka på att jag redan har problem med nuvarande motor så fort det blir lite sjögång, eller då någon går fram på fördäck. Ska nog försöka sänka fästet några cm i vinter för att sedan använda min gamla motor med lång rigg.


// Micke

Jens K
Platinamedlem
Inlägg: 171
Blev medlem: lör 19 aug 2006, 18:55

Inlägg av Jens K » mån 23 okt 2006, 19:50

Fredrik skrev:Att propellern vispar luft emellanåt är ju ett mindre problem än att motorn blir helt dränkt när akterspegeln går ner under vattnet. På IF-båten, som har ett stort överhäng i aktern, vilket gör att motorn hamnar väldigt långt bak, skulle det aldrig fungera med en kort rigg. Inte ens en långriggad motor fungar i det fallet, om det blir lite sjögång.
Jag har kört kort rigg på en folkbåt (som vän har samma akter som en IF) och det gick faktiskt. Visserligen inte på öppet hav, men där seglar man ju.

Dock är lång rigg klart att föredra och mycket beror på hur motorfästet är konstruerat. På min nuvarande båt skulle inte kort rigg fungera alls.
Skillnaden är väl ungefär 20 cm. Men det är mer än vad det låter.

Skriv svar