Är i behov av en ny sprayhood och begärde därför in några prisuppgifter och ett nytt ligger på runt 4500:- utan bågar (har redan dom).
Frågan är nu om det är värt att själv försöka sy ett eget? Någon som har erfarenhet? Räknade fram att matrialkostnaderna skulle hamna på ca 900kr om man syr själv. Har det gamla kapellet som jag tänkte ha som kopia. Tänkte använda en vanlig symaskin.
Tacksam för lite input i denna fråga.
Sy egen sprayhood?
Visst kan du sy en själv. Gjorde det för lääänge sen på morsans gamla trampsymaskin. Där det blir tjocka lager hjälper man till för hand på lilla hjulet, vad det nu kan heta. Har för mig att jag la smörpapper på plastrutan där nålen skulle gå fram. Calle C:s tips om diskmedel är bra. Har även sytt hamnkapell och \"supstuga\". Men nya maskinen dög inte.
Krympmån? Minns inte hur jag gjorde med det.
Krympmån? Minns inte hur jag gjorde med det.