Limma bottenplatta till S-drev

Här ställer du frågor om båtvård, renovering, motor, el mm
Skriv svar
Nils_D
Diamantmedlem
Inlägg: 209
Blev medlem: tis 18 sep 2012, 14:31

Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av Nils_D » sön 14 jul 2024, 08:02

Försökte häromdagen limma bottenplattan (originaldel) till ett S-drev med Biltemas kontaktlim. Båten är en Albin 78 så skorvet är ganska plant.
Fungerade inte. Bottenplattan liksom krullade sig utåt när vi stykt på limmet så det var omöjligt att få press mellan platta och skrov.
Dessuom kvarstod deformationen när limmet torkat och vi försökt ta bort det mesta av det efteråt.
Några förslag på varför detta hände? Fel teknik eller fel på Biltemas kontaktlim? Eller ngåot annat?
Och vilket lim man bör använda istället?

Användarvisningsbild
thomask
Diamantmedlem
Inlägg: 402
Blev medlem: tis 05 sep 2006, 18:08

Re: Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av thomask » tor 18 jul 2024, 21:16

Använde sikaflex för ca 5 år sedan. Sitter som berget. Tejpas hårt medans torkar.
Kontaktlim har lösningsmedel som inte gillas av gummit.

// Thomas

Nils_D
Diamantmedlem
Inlägg: 209
Blev medlem: tis 18 sep 2012, 14:31

Re: Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av Nils_D » lör 20 jul 2024, 08:19

Tack Thomas för svar och inte mist för förklaringen till varför man inte skall använda kontaktlim.

bsaarsley
Rookie
Inlägg: 1
Blev medlem: mån 04 nov 2024, 07:58

Re: Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av bsaarsley » mån 04 nov 2024, 08:00

Många kontaktlim fungerar genom att bilda ett starkt ytskikt, men de tenderar att ha en viss styvhet när de torkar. Detta kan göra att materialet ”krullar” sig, speciellt om limmet torkar ojämnt eller för snabbt. Båtdelar kan kräva ettgeometry dash subzero is free to enjoy and play lim som har en viss flexibilitet även när det är härdat, speciellt för att klara rörelser i vatten.

fishingtested
Rookie
Inlägg: 2
Blev medlem: mån 18 nov 2024, 15:34

Re: Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av fishingtested » mån 18 nov 2024, 15:36

bsaarsley skrev:
mån 04 nov 2024, 08:00
Många kontaktlim fungerar genom att bilda ett starkt ytskikt, men deStickman Hook tenderar att ha en viss styvhet när de torkar. Detta kan göra att materialet ”krullar” sig, speciellt om limmet torkar ojämnt eller för snabbt. Båtdelar kan kräva ett lim som har en viss flexibilitet även när det är härdat, speciellt för att klara rörelser i vatten.
Så finns det ett bättre alternativ till att inte använda tejp? :?: :?:

raol
Silvermedlem
Inlägg: 41
Blev medlem: lör 10 aug 2013, 20:00

Re: Limma bottenplatta till S-drev

Inlägg av raol » mån 18 nov 2024, 18:06

Vår sån är fäst med nåt dussin korta skruvar in i skrovet. Förmodligen en tidigare ägare som tröttnat på släppande platta. Skrovet är väl 30+ mm tjockt där, så att skruva sig in 8-10 mm är inget problem. På vår båt alltså. Var och en får kolla upp sin egen! :)

Skriv svar