GPS/Kartplotter-kurs

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
Klas Göran Asplund
Trogen medlem
Inlägg: 19
Blev medlem: ons 28 jan 2009, 11:09

GPS/Kartplotter-kurs

Inlägg av Klas Göran Asplund » tis 08 mar 2011, 11:01

Finns det någon som känner till något utbildningsmaterial om navigering med hjälp av kartplotter? Min tanke är att man efter bårförarintyget skall kunna gå en kurs för att utnyttja sin plotter bättre. de grundläggande navigationskunskaperna bör finnas, anser jag. Även om det skiljer mellan fabrikaten så finns det ju alltid vissa grundläggande principer som är gemensamam mellan fabrikaten. När vi kokar ner det så är det ju inte så många fabrikat, däremot modeller, som är de vanligast förekommande. Om vi utgår från att man inte väljer rastrerade kort så finns det ju olika val som får olika effekter, t ex djupkurvor, waypoints, spårning o s v.

Jag har sökt, men som ni förstår inte hittat lämpligt kursmaterial. Kanske har någon fabrikant ett lämpligt självstudiematerial som skulle kunna användas? Tacksam för tips.

Användarvisningsbild
Lasse L
Diamantmedlem
Inlägg: 1496
Blev medlem: fre 15 okt 2004, 21:45
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: GPS/Kartplotter-kurs

Inlägg av Lasse L » tis 08 mar 2011, 17:08

http://www.navigationskurser.se/
Eller boken Plotter, GPS och Radar
http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9189564731
Bok.jpg
Bok.jpg (14.47 KiB) Visad 1955 gånger

Klas Göran Asplund
Trogen medlem
Inlägg: 19
Blev medlem: ons 28 jan 2009, 11:09

Re: GPS/Kartplotter-kurs

Inlägg av Klas Göran Asplund » tis 15 mar 2011, 14:12

Tack för tipset. Jag känner till denna bok som ju är ämnad för självstudier mera än som kursunderlag. Min undrar var om det finns någon "färdig" kurs som ni kan rekommendera?

Med författarens tillåtelse kan man kanske använda boken och lägga upp en kurs på klubbnivå. Får väl i så fall kolla med honom, om det inte dyker upp något annat tips.

bosseh
Diamantmedlem
Inlägg: 3076
Blev medlem: tor 15 nov 2007, 21:07
Ort: Skaraborg

Re: GPS/Kartplotter-kurs

Inlägg av bosseh » tis 15 mar 2011, 17:26

Det förekommer kurser i tex Medborgarskolans regi på vissa orter. Intresset för dessa kurser verkar dock vara lågt. Synd, för det är ett ämne som mår bra av lite gruppdiskussioner.
Det finns fler böcker, tex denna: http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9157479372 även Sjösportskolan har en lite äldre bok.
Man behöver inte författarens tillstånd för att använda en viss bok för en kurs!

Skriv svar