Volvo Penta MD 7

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
sailaway
Silvermedlem
Inlägg: 38
Blev medlem: sön 11 jul 2010, 17:12
Kontakt:

Volvo Penta MD 7

Inlägg av sailaway » sön 11 jul 2010, 18:21

Är spekulant på en 32 fots segelbåt från tidigt 80-tal som endast gått i Vänern. Enligt säljaren så har det skett någon form av översyn av motorn. Min tanke vid ett eventuellt köp är i så fall att direkt ta båten till västkusten. Är det ett måste att göra en renovering och installera sötvatten kylning eller kan man bara "köra" på?
Fin båt men motorn gör att jag tvekar

Tubitu
Erfaren medlem
Inlägg: 9
Blev medlem: ons 21 okt 2009, 17:19

Re: Volvo Penta MD 7

Inlägg av Tubitu » sön 11 jul 2010, 19:14

Hvis denne motoren virker bra og kun har gått i 'søtvatten' og har vært konservert om vinteren, skal ikke rust være noe problem
Har selv en MD7A m/110S seildrev, fra 1979, som kun har gått i saltvatten. Har hatt av manifoil og staket denne og toppen for rust, byttet dessuten avgaskrøk p.g.a rust. Motoren går som ei klokke, starter lett og kjennes kraftfull. Kjennes som den har flere år igjen. Båt 28 fot, 3,6 ton. Veldig fornøyd.

Mats Brage
Diamantmedlem
Inlägg: 515
Blev medlem: ons 25 apr 2007, 18:47
Ort: Stockholm

Re: Volvo Penta MD 7

Inlägg av Mats Brage » mån 12 jul 2010, 10:11

Hej,

Jag har haft MD7 tidigare och varit nöjd, men några punkter tycker jag att du skall beakta
1. be om en tydligare information om vilken typ av genomgång motorn har fått.
2. sötvattenkylning kostar en del, både i mtrl och att installera, om du inte gör det själv.
3. Motorn är gammal, men en väl prövad konstruktion och borde kunna hålla i många år till, framförallt om de är ordentligt skötta och bara har gått i sötvatten.
4. ny motor kostar en del, men du får natulrigtvis mycket mer "på köpet" - jag tycker inte att man får ut pengarna för en ny motor när man säljer, utan köparna räknar med att motorn är väl fungerande, dvs du kan knappast räkna hem en ny motor rent ekonomiskt, vilket talar för en installation av sötvattenkylning om motorn är i bra kondition.
5. det finns hur mycket reservdelar som helt för MD7, och även renoverade delar, som gör att är motorblocket ok, och du kan göra en del själv som utbyte av övriga delar, borde det vara ekonomiskt lönsamt att behålla den. Kolla på blocket så ser du reservdelspriserna.
6. Är det ett 110 drev så fungerar det normalt sett längre än motorn, eftersom drevet från början konstruerades för större motorer (och behöver du byta motor i framtiden tycker jag att du skall behålla drevet om det är ok - många av den nya motorerna levereras med adapter-satser för 110-drev)

Jag skulle försöka pruta rejält om dom inte kan lämna en ordentlig redogörelse för skötsel av motorn - dom är ju inte ensamma om att sälja båt nuförtiden.

Hälsn

Mats
Senast redigerad av 1 Mats Brage, redigerad totalt 0 gånger.
Scanner 391 nr 142

sailaway
Silvermedlem
Inlägg: 38
Blev medlem: sön 11 jul 2010, 17:12
Kontakt:

Re: Volvo Penta MD 7

Inlägg av sailaway » tis 13 jul 2010, 09:45

Tack Tibuti och Mats för era goda råd. Mycket bra

Nästa objekt är en 34 fotare med en sötvattenkyld MD 11C från 1980. Den ska vara välservad med sprillans ny bälg. Antar att jag i huvudsak kan hålla mig till dina punkter, Mats?

Mats Brage
Diamantmedlem
Inlägg: 515
Blev medlem: ons 25 apr 2007, 18:47
Ort: Stockholm

Re: Volvo Penta MD 7

Inlägg av Mats Brage » tis 13 jul 2010, 13:59

Hej, ja det tycker jag att du kan göra.

Ett tips jag fick var att titta på hur rent motorrummet var som en bra signal om hur ägaren har betraktat järngenuan - skiting = ett nödvändigt ont och tyroligen inte så ompysslad.

På 80-talet monterades motor med ett relation på ungefär 1:3 per ton (ett ton båt = tre hk motor), när dessa ägaren nu byter motorer bruykar man hamna på 1:5 istället. dels som en säkerhet, och också som en bekvämlighet. Allt bättre än 1:3 är av godo sett från ett strykeförhållande.

det finns en hemsida som jag tycker är bra "http://nf.broach.se/motorer/volvo-penta" och som beskriver de olika Pentamotorerna helt ok

/Mats
Scanner 391 nr 142

sailaway
Silvermedlem
Inlägg: 38
Blev medlem: sön 11 jul 2010, 17:12
Kontakt:

Re: Volvo Penta MD 7

Inlägg av sailaway » ons 14 jul 2010, 09:38

Där fanns mycket bra information och länkar till annat av intresse också.

Bland annat hittade jag denna: www.batbesiktning.se

Tack för hjälpen! Jag letar vidare :D

Skriv svar