Dominant 78:an en lysraket?

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
Ravage
Diamantmedlem
Inlägg: 1094
Blev medlem: mån 31 okt 2005, 20:45
Ort: Råå

Dominant 78:an en lysraket?

Inlägg av Ravage » sön 25 nov 2007, 19:30

Köpte som sagt en Dominant 78:a för en tid sedan och skall ha den till tur och kappsegling (om tid finnes). Har hört väldigt kluvna åsikter om Dominant 78:an, vissa säger att den är ett trögt badkar som inte rör på sig medans andra säger att den är en lysraket som seglar väl över sitt lystal på 1,06. Om det stämmer att den är en lysraket borde den väl ha vunnit betydligt mer än man ser på kappseglingsresultaten. Eller är jag fel ute, seglar den så jäkla bra? Vad är era erfarenheter och iaktagelser?

mvh /Dan

Användarvisningsbild
Håkan
Diamantmedlem
Inlägg: 1153
Blev medlem: fre 20 jan 2006, 10:28
Ort: Helsingborg

Inlägg av Håkan » sön 25 nov 2007, 19:47

Din kommer nog bli en lysraket :!: :wink:

Lycka till /
Håkan
Äntligen ligger HP:n på Råå :-) :-) :-)

saltlånga
Guldmedlem
Inlägg: 51
Blev medlem: fre 09 mar 2007, 18:01
Ort: Trollhättan

Inlägg av saltlånga » sön 25 nov 2007, 20:27

Det är en båt som har svårare med lättvind än man kan tro.
Den dåliga skotvinkeln på genuan gör att höjdtagningen blir dålig.
Däremot är den rikkigt trevlig i vindar omkring 10 m/s om man har fräscha segel.
Självslående focken kan då utnyttjas väldigt bra och i kombination med spinnaker kan det då bli riktigt roligt (förutom för konkurrenter vid kappsegling).

Användarvisningsbild
Seawolf
Diamantmedlem
Inlägg: 1796
Blev medlem: mån 24 okt 2005, 15:27

Re: Dominant 78:an en lysraket?

Inlägg av Seawolf » sön 25 nov 2007, 20:32

Dominant 78 har rätt stor platt botten, och detta gör att det blir extra viktigt att alla undervattensytor är mycket släta. Sen finns det alltid lite finesser att ägna sig åt i lättvind med en sån typ av båt, att t.ex. sätta sig lite förligare för att lyfta aktern mm.

Ravage
Diamantmedlem
Inlägg: 1094
Blev medlem: mån 31 okt 2005, 20:45
Ort: Råå

Inlägg av Ravage » sön 25 nov 2007, 21:07

Tack för svaren!

Så man kan kanske sammanfatta det hela och säga att lystalet 1,06 inte är ett fantasi lystal som gör att man vinner alla kappseglingar på grund av ett felaktigt lystal?


/Dan

Svante
Diamantmedlem
Inlägg: 809
Blev medlem: sön 27 feb 2005, 19:34
Ort: Halmstad

Inlägg av Svante » mån 26 nov 2007, 07:10

I vår klubb hade vi en dylik, förvisso med en riktigt duktig seglare men han var väldigt framgångsrik och tyckte själv att den seglade mycket väl upp till sitt lys.

Ja... en riktig lysraket.

Finns möjligen variationer inom beståndet men just denna va riktigt riktigt snabb i förhållande mot sitt lys.

Svante

Dom95
Erfaren medlem
Inlägg: 5
Blev medlem: tis 06 nov 2007, 19:46

Inlägg av Dom95 » tis 27 nov 2007, 08:59

Har seglat 78 i några år, seglar nu 95. Tycket att 78 seglar väl upp till sitt lys, seglas den rätt går den som tåget i 2-3 m/s.

Användarvisningsbild
J@nne
Diamantmedlem
Inlägg: 314
Blev medlem: lör 03 apr 2004, 06:32
Ort: Göteborg

Inlägg av J@nne » ons 28 nov 2007, 09:59

Jag får nog hålla med om att med rätt besättning på båten så seglar den lätt upp till sitt lys.
Jag har hållit ungefär samma fart som ett flertal Expresser på slösegling.

Strax före upptagningen så seglade jag om en Benetau Oceanis 343 som har ett lys på 1,17! Vid tillfället så blåste det ca, 8 m/sek och oceanisen hade fullt ställ med problem då han lovade upp ett flertal gånger.
Hade han tagit in ett par varv på genuan och kanske något på storen (rullstor) så bör han ha gått fortare (mindre lutning=mer fart).
Jag hade dock inget revat vid detta tillfället, har dock nya segel och slät botten som inte var bevuxen alls i sommar. :D

Ravage
Diamantmedlem
Inlägg: 1094
Blev medlem: mån 31 okt 2005, 20:45
Ort: Råå

Inlägg av Ravage » lör 01 dec 2007, 13:17

Svante skrev:I vår klubb hade vi en dylik, förvisso med en riktigt duktig seglare men han var väldigt framgångsrik och tyckte själv att den seglade mycket väl upp till sitt lys.

Ja... en riktig lysraket.

Finns möjligen variationer inom beståndet men just denna va riktigt riktigt snabb i förhållande mot sitt lys.

Svante
Svante,

Vet inte om jag sa det tidigare men den jag köpt är just den som vann så mycket i er klubb och även i vår dessförinnan. Jag ville köpa just detta exemplar för 3 år sedan eftersom det var den enda jag hittade som var torr i däcket (har en Tremex fuktmätare som hindrat många köp). Ryktena sa dock att den var lättare än den fick lov att vara så jag hoppade av och köpte en Ravage istället (viss skillnad).

Nu har jag dock fått konstaterat att detta fina exemplar av Dominant 78:a väger drygt 70 kg mindre än vad lysbrevet säger och då är den inte regelrätt inredd och saknar pentry och kompletta kojer akterut. Jag skall komplettera den enligt reglerna och även lägga till en vattentoalett så den lär väga mer än vad reglerna anser vara minimivikt. Om den sedan seglar bra får vi se men troligen beror det ganska mycket på vem som seglar....precis som vanligt. Kollar man på Dominant 78:ans kappseglingsresultat i Verige blir man ju inte direkt imponerad och det ser inte ut som om den är en lysraket värre än några andra. Cumulusen sägs ju vara en lysraket och det hittar man ju belägg för i kappseglingsresultaten, eller råkar det också vara bra seglare?!?

Det tråkiga för min del är att den båten som var så torr i skrovet nu har en botten helt täckt av små blåsor, kan ha tur genom att de bara sitter i ett färglager men det betvivlar jag. Blir återigen en vinter med slipning i lampornas sken. Man har ju viss vana vid detta lag.

Skall bli kul att se hur den går nästa sommar med nya segel och fin botten.

/Dan

Dom95
Erfaren medlem
Inlägg: 5
Blev medlem: tis 06 nov 2007, 19:46

Inlägg av Dom95 » tis 04 dec 2007, 16:17

Ahhh då kunde du köpt min 95a Dan :wink:

Ravage
Diamantmedlem
Inlägg: 1094
Blev medlem: mån 31 okt 2005, 20:45
Ort: Råå

Inlägg av Ravage » tis 04 dec 2007, 18:00

Dom95 skrev:Ahhh då kunde du köpt min 95a Dan :wink:
:lol: :lol:

Njaa, jag var noga att kolla fukten i däcket, där är min snustorr. Botten är ett litet jobb i jämförelse. Som jag sa, med fuktmätare i handen blir det inte många båtköp.

/Dan

Skriv svar