Inlägg
av Anders S » fre 25 aug 2006, 22:07
Ojdå, då får det bli den lång(tråkig)a versionen.
I ett typiskt gasolsystem finns i tur och ordning följande: Flaskventil, reduceringsventil, avstängningsventil vid apparaten, reglerventil (pådrag) och tändsäkring. Det är i princip, och det kan finnas fler enheter än spisen, och spisen kan i sin tur ha två-fyra lågor. Dessutom ingår rören i det här systemet, och säkerligen några skarvar och ett par slangar med slangsocklar. Det här vill man kolla ibland.
Hålls tryck en längre tid mellan stängd flaskventil och tändsäkring är det alldeles klart att systemet är tätt däremellan. Då vet man också att rören, skarvarna, slangarna mm är täta. Det är värdefullt, och man vill göra det ofta. Gunnars metod är enkel och bra.
Däremot kan man inte veta något om reglerventilen på spisen eller spisens avstängningskran (den i skåpet under köket) på det sättet. Vill man veta om de fortfarande fungerar och håller tätt (det vill man någon gång per år, åtminstone) så fungerar inte \"nattmetoden\", för den kräver att man har tryck ända ut i yttersta änden (man kan inte lyssna, lukta eller elda inne i rören).
Då använder man med fördel en manometer. Då stänger man den ventil man vill testa, och så trycksätter man systemet, observerar trycket och stänger huvudkranen. Sedan väntar man en rimlig tid, och observerar trycket igen. Är det samma är allt väl. Då vet man att (t ex) avstängningsventilen är tät. Vill man kontrollera reglerventilen så stänger man den, och trycksätter på samma sätt, stänger, väntar och jämför. MAn kan kolla tändsäkringen på samma sätt.
Skulle manometern indikera en läcka är det bara att börja kolla med Calles såpvatten. Det kan man för övrigt gärna göra ändå, nån gång emellanåt.
Anders S