Durkplywood av Teak

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
SussieM
Rookie
Inlägg: 1
Blev medlem: mån 21 apr 2014, 19:44

Durkplywood av Teak

Inlägg av SussieM » mån 21 apr 2014, 22:02

Är det någon som vet var man kan köpa durkplywood till ett bra pris ? Det räcker med 6 mm då det ska vara inne i båten .

paliswe
Diamantmedlem
Inlägg: 248
Blev medlem: sön 21 aug 2011, 20:23

Re: Durkplywood av Teak

Inlägg av paliswe » tis 22 apr 2014, 06:04

Durkplywood finns, men till ett bra pris är svårt, då priset gått upp på teak, hörde ett pris på 57.000:- per m3.
6 mm till durken verkar tunt, då får man ha annan plywood under för att styva upp. Ska man gå på det behöver det vara 12 mm.

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11722
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Re: Durkplywood av Teak

Inlägg av Anders S » tis 22 apr 2014, 06:57

Söker man på "durkplywood" får man flera svar på Google, t e x www.calexicowood.se Fredrikssons trä (gbg) har också och båtaffärerna (Hjertmans, SeaSea etc) kan ta hem.

Att tänka på: Teaklagret på ytan (ytfaneret) är oftast mycket tunt. Det innebär att man måste lackera durken, om man inte vill se hur faneret slits ner, trots strumpfötter och mjuka båtskor.
Anders S

Skriv svar