Hej!
Går i funderingar att köpa mej en Birdie 24. Att valet fallit på Birdien beror dels på att båten ska vara rolig att segla med (hobbykappseglar en del) och att den ej sticker för mycket (insjösegling). Men, den bör även funka bra att sova i, helst dubbelsäng i förpik. Vissa Birdie 24'or har bra sovutrymme i förpiken medan andra har en eller två garderober där som stjäl plats. Min fundering här är huruvida det är möjligt att montera bort eventuella garderober utan att riskera båtens hållfasthet. Mao, är dessa garderober del i någon bärande struktur?
//Thomas
Modifiera Birdie 24
Re: Modifiera Birdie 24
Välkommen till forumet.
Ser att Birdien har masten stående på rufftaket så du får ta det med i beräkningen om du
tar bort inredning under den.
Men mest troligt står masten på skottet och då anses det stötta masten.
Ser att Birdien har masten stående på rufftaket så du får ta det med i beräkningen om du
tar bort inredning under den.
Men mest troligt står masten på skottet och då anses det stötta masten.
-
- Erfaren medlem
- Inlägg: 7
- Blev medlem: mån 13 jun 2016, 08:07
Re: Modifiera Birdie 24
Nja. Masten står på taket och sedan på stöttan som går genom ruffen och ner till kölen. Framför stöttan finns ett skott och i anslutning till och framför sitter skotten garderoben.
Re: Modifiera Birdie 24
Då BRUKAR det vara så att ett av skotten är huvudskott, dvs ett skott som sas "håller ihop båten" runt mast och toppvant. Om garderoberna går föröver kan du nog räkna med att det främre skottet är betydligt tunnare material och inte alls lika väl inlaminerat som det som är helt nära maststöttan. Om det är så kan man ta bort garderobsskottet, men låt för all del den del som är under (den blivande) kojdelen vara kvar, den styvar upp, både tvärs och längs. Skarven täcker du med en list.nordsluttning skrev:Nja. Masten står på taket och sedan på stöttan som går genom ruffen och ner till kölen. Framför stöttan finns ett skott och i anslutning till och framför sitter skotten garderoben.
Anders S