Längd
12.9 m
Bredd
3.9 m
Vikt
7400 kg
Djupgående
2.1 m
Typ av båt
Segelbåt
Tillverkad av
X-Yachts
Designad av
Niels Jeppesen
Annons
Negativ akter med integrerad badplattform. Rattstyrning
| Längd över allt | 12.9m |
| Skrovlängd | 12.51m |
| Längd vattenlinjen | 10.43m |
| Bredd | 3.9m |
| Höjd | - |
| Vikt/Deplacement | 7400kg |
| Djupgående | 2.1m |
| Minsta djupgående | - |
| Konstruktör | Niels Jeppesen |
| Tillverkare | X-Yachts |
| Tillverkningsår | 1990 – 2003 |
| Költyp | fenköl |
| Kölmaterial | bly |
| Kölvikt | 3500kg |
| Roder | innanpåliggande |
| Akter | negativ |
| Skrov | plast |
| Skrovkommentar | Skrov och däck i handupplagd sandwichkonstruktion med divinycell som kärna (20mm). Galvaniserad stålram i botten. |
| Typ av rigg | Masthead |
| Rigg beskrivning | Tre spridarpar. |
| Riggmått I | - |
| Riggmått ISP | - |
| Riggmått J | - |
| Riggmått JSP | - |
| Riggmått P | - |
| Riggmått E | - |
| Peke | Nej |
| Total segelarea | - |
| Storsegel | 39.2m² |
| Rullstorsegel | - |
| Fock | 40.9m² |
| Självslående fock | - |
| Genua | 61.3m² |
| Genua 2 | 55.9m² |
| Spinnaker | 135.8m² |
| Gennaker | m² |
| Motor | Yanmar 3JH2CE 39hk |
| Framdrivning | Drev |
| Bränsletank | 129L |
| Vattentank | 220L |
Finns i flera olika utföranden. <br> <br> Modern 4-kabin har följande inredning. Babord om nedgångstrappan finns ingång till akterkabin med garderob. Strax för om ingången till akterkabinen finns toalett med dusch. Till styrbord om nedgångstrappan finns ingång till ytterligare en akterkabin med garderob. Strax för om ingången till akterkabinen finns navigationsplats med separat sittplats i färdriktningen. Salong med C-formad soffa längs babordssidan. På motsatt sida av salongsbordet finns en liten soffa. Längs styrbordssidan av skrovet finns längsgående pentry. För om salong toalett med dusch på babordssidan och hytt med våningskoj på styrbordssidan. Förpik med två kojer. Inredningen är i teak. <br> <br> Modern 3-kabinsversion: Som modern fyrkabinsversion men hytten för om salongen utgår. Istället får förpiken garderob och soffa längs styrbords skrovsida. <br> <br> Classic 2-kabinsversion: Till babord om nedgångstrappan finns framåtvänt L-format pentry. Akter om pentryt finns toalett. Till styrbord om nedgångstrappan finns navigationsplats med separat sittplats vänd i färdriktningen. Akter om navigationsplatsen finns ingång till akterruff med dubbelkoj och garderob. Salong med två längsgående soffor. Förpik med toalett till babord, garderob och sittplats till styrbord och dubbelkoj längst förut. <br> <br> Classic 3-kabinsversion: Toaletten till babord om nedgångstrappan utgår. Istället finns där ytterligare en akterkabin med dubbelkoj och garderob.
| Höjd i kabin | 1.95m |
| Kojplatser | 4–8st |
| SRS | 1.082 |
| SRS utan undanvindssegel | 1.057 |
Nils Gunnar Bøe·4 mars 2011
Se åsiktDette er som alle seiler vet havets dronning. Seiler som en drøm og holder selv i dag 21 år etter at den første ble laget godt følge med tilsvarende såkalte performance cruisere. Den er ekstremt raskt i lite vind, seiler fra det mest under i vind under 5-6 m/s pga den ekstrem store genoane, på 60 m2. Med et storseil på 40 har du da 100 m2 seil og det er veldig mye på en 41 fter.
Byggår
1997
Erfarenhet (år)
2
Besättning
3
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Dette er som alle seiler vet havets dronning. Seiler som en drøm og holder selv i dag 21 år etter at den første ble laget godt følge med tilsvarende såkalte performance cruisere. Den er ekstremt raskt i lite vind, seiler fra det mest under i vind under 5-6 m/s pga den ekstrem store genoane, på 60 m2. Med et storseil på 40 har du da 100 m2 seil og det er veldig mye på en 41 fter.
Boende
Fungerer utmerket. Vi har en 4 cabin versjon med langsgående bysse. I forhold til nye båpter er lugarene noe trangere og det er sparsom med ståhøyde for personer på 1.90m.
Fördelar
Seilegenskaper, konstruksjon Best ever tested crusing yacht i Yachting Monthly october 2010 med 91 av 100 poeng. Dette er den eneste testen av båten jeg vet om.
Förbättringar
Svært lite, båten har det meste...
Nackdelar
Ekstremt stor genoa, kan være tung for liten besetning.
Johan Andersson·14 juli 2007
Se åsiktHar seglat båten under 1 vecka i förhållanden från 4 m/s till 17 m/s och havssjö och det är den bästa båten jag seglat. Båten är styv och bär fulla ställ upp till ca 8 m/s utan att kränga nämnvärt. Vid 17 m/s kördes endast inrullad genua och båten betedde sig helt odramatiskt och var lugn genom vågor med väldigt lite stampande. Farten var fullt tillräcklig och vi vart endast omseglade av en trimaran under veckan.
Byggår
2000
Erfarenhet (år)
1
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Segling
Har seglat båten under 1 vecka i förhållanden från 4 m/s till 17 m/s och havssjö och det är den bästa båten jag seglat. Båten är styv och bär fulla ställ upp till ca 8 m/s utan att kränga nämnvärt. Vid 17 m/s kördes endast inrullad genua och båten betedde sig helt odramatiskt och var lugn genom vågor med väldigt lite stampande. Farten var fullt tillräcklig och vi vart endast omseglade av en trimaran under veckan.
Boende
Vi bodde 8 perssoner i båten och det blir trångt med packningen men under segling fungerar det utmärkt och med en supstuga till så behöver man inte trängas i hamn heller. Inredningen är i övrigt rymlig och känns inte det minsta plottrig. Utmärkt navigationsplats.
Fördelar
Rymlig, snabb, styv (47% av viken i kölen som sticker 2.20) , mjuk i sjö, snygg
Nackdelar
Kanske klent med vattenkapacitet, 200 liter räcker inte långt om man är fler än 4 personer ombord. Djupgåendet på 2.20 kan göra det svårt att ta sig in i vissa naturhamnar
Övrigt
En kalasbåt som har det mesta man kan önska sig som seglare
Ingen besiktningsinfo än.
| Pris | År | Typ |
|---|---|---|
| 1 200 000 kr | 1991 | Färdigbyggd |
| År för affär | Prisintervall | Ant. affärer | Årsmodeller | Medelpris |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | 2 180 000 kr | 1 st | 2001–2001 | 2 180 000 kr |
Begagnatpriserna ovan avser faktiskt genomförda affärer inrapporterade av båtägare (ej begärda priser).
Dela dina erfarenheter av X-412 med andra seglare
Inga länkar registrerade för denna båt än.
Inga källor registrerade för denna båt än.