Längd
15.3 m
Bredd
4.59 m
Vikt
18900 kg
Djupgående
2.1 m
Typ av båt
Segelbåt
Tillverkad av
Najadvarvet
Designad av
Judel/ Vrolijk & co & Rhoades Young Designs
Utföranden
Rattstyrning. Negativ akter med integrerad badplattform. De två första åren uppgavs masthöjd till 22,7 meter över vattenlinjen. Enligt broschyrmaterial från Nord West & Najad år 2012 är skrov och däck av handupplagt sandwichlaminat i glasfiber/polyester där skrovet har yttre laminatet i Vinylester och divinycell som distansmaterial. Enligt uppgift från Najad år 2017 är detta dock felaktigt. Samtliga exemplar ska ha vakumsugna skrov och däck. Däremot är det bara exemplaren innan Nord West & Najad som har skrov i epoxy.
| Längd över allt | 15.3m |
| Skrovlängd | - |
| Längd vattenlinjen | 14.08m |
| Bredd | 4.59m |
| Höjd | 22.9m |
| Vikt/Deplacement | 18900kg |
| Djupgående | 2.1m |
| Minsta djupgående | - |
| Konstruktör | Judel/ Vrolijk & co & Rhoades Young Designs |
| Tillverkare | Najadvarvet |
| Tillverkningsår | 2017 |
| Költyp | fenköl |
| Kölmaterial | järn med blybulb |
| Kölvikt | 6300kg |
| Roder | innanpåliggande |
| Akter | negativ |
| Skrov | plast |
| Skrovkommentar | Skrov och däck i vakumsuget sandwichlaminat med divinycell som distansmaterial. Skrov i E-glass vinylester och däck i E-glass vinylester/polyester |
| Typ av rigg | Masthead |
| Rigg beskrivning | 19/20-dels rigg. Genomgående mast. Tre par spridare |
| Riggmått I | 20.1m |
| Riggmått ISP | - |
| Riggmått J | 5.5m |
| Riggmått JSP | - |
| Riggmått P | 18.76m |
| Riggmått E | 6.6m |
| Peke | Nej |
| Total segelarea | - |
| Storsegel | 73m² |
| Rullstorsegel | 71m² |
| Fock | 59m² |
| Självslående fock | - |
| Genua | 76m² |
| Genua 2 | - |
| Spinnaker | 184m² |
| Gennaker | m² |
| Motor | Yanmar 4JH110CR 110hk. |
| Framdrivning | Fast axel |
| Bränsletank | 700L |
| Vattentank | 800L |
Till babord om nedgångstrappan finns pentry som sträcker sig akterut under sittbrunnen. Akter om pentryt finns ingång till akterkabinen som har en centrerad dubbelkoj med sittplats på respektive sida. Till styrbord i akterkabinen finns ingång till toalett med dusch. Akter om nedgångstrappan finns navigationsplats med separat sittplats vänd i färdriktningen. Salong med L-formad soffa till babord och längsgående soffa till styrbord. För om salongen finns toalett med dusch till styrbord. Förpik med centrerad dubbelkoj, fåtölj och garderober. Alternativa lösningar: Istället för längsgående soffa till styrbord i salongen finns två fåtöljer. Mitt emot toaletten för om salongen kan en hytt med våningssäng erhållas. Förpiken blir därmed något mindre och har en traditionell dubbelkoj. Som alternativ kan två akterruffar erhållas. Mellan navigationsbord och toaletten akteröver finns då ingång till ytterligare en akterruff med dubbelkoj.
| Höjd i kabin | 2.03m |
| Kojplatser | 4–8st |
| SRS | - |
| SRS utan undanvindssegel | - |
Ingen besiktningsinfo än.
Dela dina erfarenheter av Najad 505 Grund köl 2017- med andra seglare
Inga länkar registrerade för denna båt än.
Inga källor registrerade för denna båt än.