Jag vet inte när Malö 45 presenterades. Tillverkningen upphörde runt 2005. Hon tillverkades av Malö Yachts av i Kungsviken (Henån) på Orust. Jag vet inte hur många exemplar som tillverkats. Malö 45 har liksom alla nya Malö en targabåge över sittbrunnen där skotskenan går. Vidare har hon den klassiska vindrutan i framkanten av sittbrunnen.
Plast Skrov och däck i handupplagd sandwichlaminat med ISO- polyester och NGA gelcoat. Byggd enligt CE kategori A (Ocean). Inlaminerad köl. Hjärtstock 60mm diameter.
Utrustning & Motor
Motor
Yanmar 4JH3HT(B)E 100hk. Rak axel
Typ av framdrivning
Bränsletank (Liter)
495
Vattentank (Liter)
725
Riggmått
Typ av rigg
Masthead
Rigg beskrivning
Masthead. Två par spridare.
Riggmått I (m)
Riggmått J (m)
Riggmått P (m)
Riggmått E (m)
Övrigt
Segel
Total segelarea (m2)
Storsegel (m2)
51
Fock (m2)
33
Självslående fock (m2)
Genua (m2)
67
Genua 2 (m2)
Spinnaker (m2)
119
Interiör
Alternativ 1: Till babord om nedgångstrappan finns ett L-format framåtvänt pentry med spis med ugn och dubbla diskhoar. Akter om pentryt finns en akterruff med en dubbelkoj och sittplats. Till styrbord om nedgångstrappan finns toalett med dusch. För om toaletten finns navigationsplats med separat sittplats vänd i färdriktningen. Salong med U-formad soffa till babord och två fåtöljer med bord emellan till styrbord. För om salongen finns förpik med toalett med dusch till babord, dubbelkoj, garderober och sittplatser. Alternativ 2: Till babord om nedgångstrappan finns ett L-format framåtvänt pentry med spis med ugn och dubbla diskhoar. Akter om pentryt finns en akterruff med en dubbelkoj och sittplats. Till styrbord om nedgångstrappan finns toalett med dusch. Mellan toaletten och nedgångstrappan finns ingång till ytterligare en akterruff med dubbelkoj och sittplats. För om toaletten finns navigationsplats med separat sittplats vänd i färdriktningen. Salong med U-formad soffa till babord och två fåtöljer med bord emellan till styrbord. För om salongen finns förpik med toalett med dusch, dubbelkoj, garderober och sittplats.Inredningen är i mattlackerad och handpolerad mahogny och håller mycket hög klass.
Genom att samarbeta med sailguide.com når du enkelt de flesta av Nordens segelbåtsintresserade människor. Du annonserar effektivt eftersom du når en väldefinierad kundgrupp, seglare!