1 april 2003
Byggår
1978
Erfarenhet
14 år
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Annons
Otroligt trevlig båt att segla. Den känns mkt trygg och stabil. Nästan omöjligt att segla in vatten i sittbrunnen. viktmässigt lite lätt, vilket gör att den stannar rätt fort om man hamnar i lä. Om det däremot blåser 5-12 sekundmeter är den mkt trevlig och seglar snabbare än en del större båtar. Med alla linor nedragna till sittbrunnen seglar man den lätt och säkert själv.
Att bo två i båten en till två veckor är inget problem bara det är fint väder. Om inte vädret tillåter att njuta av tillvaron på däck, så har inte heller insidan så mkt att erbjuda i form av utrymme under längre perioder eller om man är fler än 2-3 personer. Det mesta man behöver finns dock; bäddar, förvaringsutrymme, kylskåp/kylbox och kök.
Snabb, lättdriven, lättskött- både på land och vatten och billig att äga.
Båten är varvsbyggd och har varit ett utställnings exemplar, så en del "finesser" finns redan på den. Har installerat ekolod och solcell.
Har inte upptäckt några egentliga svaga punkter som inte går att lösa.
Mkt bra nybörjarbåt som räcker länge åt såväl härliga segelupplevelser som underbara dagar på sjön.
Staffan Lindell·9 okt. 2019
Se åsiktBegynnelsevek men kunde segla i de flesta vindar. Anpassar segelytan beroende på vind
Byggår
1975
Erfarenhet (år)
7
Besättning
3
Användning
Blandat
Segling
Begynnelsevek men kunde segla i de flesta vindar. Anpassar segelytan beroende på vind
Boende
Trångt förstås om man är fler än 2, en för 2 räcker utrymmena till
Fördelar
Mycket snabb för den segelkunnige. Lättdriven ("blekskenare")! Säkert den klart roligaste /snabbaste båten i denna storleksklass
Förbättringar
Bultade om kölen då det började läcka in i skarven. Sedan tät! Investerade i nya "märkessegel" som gjorde båten klart snabbare.
Nackdelar
Nej inga! Jo, dåligt med stuvutrymme. Inget kölsvin!
Övrigt
Vann Kullaseglingen i Skåne i en klass med klart större båtar. Kunde lätt leva upp till lystalet 0,96. Hade inga problem att hänga med Maxi 77:or eller andra lika stora båtar
Jakob·11 okt. 2008
Se åsiktUnderbar seglare (med nya segel och rulle) 8,2 knop i halv undanvind med långa surfningar och m´öjlig att snitta 6,5 knop utan surfningar
Byggår
1976
Erfarenhet (år)
7
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Segling
Underbar seglare (med nya segel och rulle) 8,2 knop i halv undanvind med långa surfningar och m´öjlig att snitta 6,5 knop utan surfningar
Boende
Max två vuxna... Går att leva i längre seglatser med två, men seglar den mest ensam...
Fördelar
Fins knappt några!!! Kan vara att den har lite för lite deplacement i grövre sjö... Men det går undan!!! ;o)
Förbättringar
Neddragna fall mm. mm. Underbar få inga kostnader blir för stora med en liten båt!
Nackdelar
Vantfästena monterade med svepta spridare trots masthead... Ska byggas om.
Övrigt
Kanonbåt!
Johan Lindvist·26 juli 2007
Se åsiktLite vek på kryssen , förmodligen för att storen är helt urblåst. Stark på undanvind och supervass på halvvinden . Jag har toppat 7,1 knop (enl GPS:en) på en halvvind . Detta var i och för sig en topp , men marchar 6,5 knop på en båt som bara mäter 6 meter ?
Byggår
1980
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Segling
Lite vek på kryssen , förmodligen för att storen är helt urblåst. Stark på undanvind och supervass på halvvinden . Jag har toppat 7,1 knop (enl GPS:en) på en halvvind . Detta var i och för sig en topp , men marchar 6,5 knop på en båt som bara mäter 6 meter ?
Boende
Jävligt trångt , till coh med för en vuxen . Helt O.K att sova i den , men problemet är att kunna stuva mat , kläder , vatten och segelsäckar !
Fördelar
Pigg och snabb båt , trygg för sin ringa storlek .
Förbättringar
Dragit ner fallen till sittbrunnen .
Nackdelar
Saknar röstgärn , vantan slackar litet hela tiden .
Övrigt
En trygg och snabb båt för ingen peng alls . Inget för pensionären som söker utrymme , men väl för nybörjaren eller återfallsseglaren .