29 oktober 2015
Byggår
2003
Erfarenhet
3 år
Besättning
2
Användning
Familjesegling
Annons
Mycket goda för att vara en salongsbåt. Båten är synnerligen styv. Styrning är hydraulisk och inte längre vajer som det var på de allra första båten/båtarna.
Mycket väl då båten har i salongen dubble rutor. Bekväm med en stor dusch och ett långskepps pentry där numera 2 kylskåp är standard. Väldigt stor akterruff 160cm x 200cm. Tjocka sköna madrasser.
Salongen och kvalitén. Båten är dyr men man får vad man betalar för. Dubbla förstag vilket är extra men många beställer. Rullmast är fantastiskt. Jag som kvinna kan segla båten helt själv. Båten känns väldigt trygg att segla även i mycket tuffa väder.
Har monterat en "SR80 thruster" bak. Fjärrkontroll till både häckpropellern och bog. Elektrisk furlexar och rullstor. Har bytt till elektriska vinschar (52st Andersen) samt två (46st Andersen). Fjärrkontroll till Autopiloten.
Tung båt och mycket tung mast (beroende på eventuellt monterade tillbehör).
Rättelser av era uppgifter: Båten väger drygt 9.500kr utan mast. Masten väger ca. 420kg-450kg beroende på eventuella tillbehör. Vattentankar är 2 stycken: 2x400L -> totalt 800L