30 juli 2007
Byggår
2007
Erfarenhet
7 år
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Annons
Seglar bra om man har en fullattestor och jag har aldrig revat henne. Bäst på hård kryss.
Om man klarar av rubiks kub så fixar man att leva 2 vuxna och 2 barn under två veckor.
Stort innerutrymme. Underprissatt. Trygg och säker.
Byte av motor till 20 hk. Förstärkta rf kölvrickor. Nytt elsystem, färskvattensysten. Nya segel och dynor.
Dålig bärighet i akterskeppet. Underriggad. Seg i plattläns. 3 cm för låg...
En båt som borde kosta 50% mer egentligen, men båtköpare är ju så konservativa.
Carl Philip·21 aug. 2021
Se åsiktStyv, snabb
Byggår
1978
Erfarenhet (år)
3
Besättning
2
Användning
Familjesegling
Segling
Styv, snabb
Boende
Rymlig o bra för 4, 5 personer utan problem
Fördelar
Stor sittbrunn, alla får plats
Martin·20 juni 2020
Se åsiktStyv. Bra höjd och bett på kryssen. Som alla matheadriggade båtar från dessa årgångar krävs spinnaker för att få fart på henne på länsen. Men med en ordentlig blåsa uppe får man fart. Jag har seglat henne med vanliga försegel. Med en generöst skuren genua 1 med kjol och skothorn som slutar vid sittbrunnen seglar hon hyggligt även i lättvind. Med snålt skuren rullgenua som inte sluter tätt vid däck är hon sannolikt trög i lättvind. Lovgirig vilket ger henne en lite död roderkänsla. Seglar jämt med jämnåriga konstruktioner som t.ex. Ballad. Tryggt och förutsägbart uppförande.
Byggår
1979
Erfarenhet (år)
20
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Segling
Styv. Bra höjd och bett på kryssen. Som alla matheadriggade båtar från dessa årgångar krävs spinnaker för att få fart på henne på länsen. Men med en ordentlig blåsa uppe får man fart. Jag har seglat henne med vanliga försegel. Med en generöst skuren genua 1 med kjol och skothorn som slutar vid sittbrunnen seglar hon hyggligt även i lättvind. Med snålt skuren rullgenua som inte sluter tätt vid däck är hon sannolikt trög i lättvind. Lovgirig vilket ger henne en lite död roderkänsla. Seglar jämt med jämnåriga konstruktioner som t.ex. Ballad. Tryggt och förutsägbart uppförande.
Boende
Trevlig stor sittbrunn. Bra ståhöjd i ruffen vid pentryt. Ok längd och bredd på kojerna med undantag från stickkojen som är smal. Den fungerar dock bra som stuv.
Fördelar
Trevliga och trygga seglingsegenskaper. Med rätt segel uppe hyggligt snabb för en familjeseglare av denna årgång. Stor trevlig sittbrunn för umgänge.
Förbättringar
Inga
Nackdelar
Smala och lite obekväma sargar att sitta på närmande seglar. Sittbrunnssargen är utskuren längst fram I sittbrunnen och vid bidevindsegling i hårdare havsvindar kan vågor ganska enkelt slå in i lä med följd att man får in ett par tiotal liter vatten i sittbrunnen. En hel del exemplar är halvfabrikat, se upp för dåliga självbyggen.
Övrigt
Lärde mig segla kölbåt på henne, men har inte seglat modellen på 20 år nu. Om man vill ha en ior inspirerad båt av denna årgång är hon inte ett dåligt val.
Håkan·30 okt. 2018
Se åsiktMycket bra på kryss och går högt i vind, kursstabil. Tål hård vind bra.
Byggår
1977
Erfarenhet (år)
1
Besättning
-1
Användning
Blandat
Segling
Mycket bra på kryss och går högt i vind, kursstabil. Tål hård vind bra.
Boende
Ståhöjd i båten, två personer bor bekvämt.
Fördelar
Stark och ganska snabb. Stor sittbrunn. En trygg båt. Lätt att manövrera under motorgång. Som att köra en bil.
Förbättringar
Gjorde båten funktionsduglig efter att den stått på land i tre år. Skall dra om en del el och göra den mer ensamseglar vänlig.
Nackdelar
Svårt att komma åt och mecka med motor. Är väl ganska vanligt på mindre båtar.
Övrigt
Köpte den för ett mycket bra pris av ett dödsbo. Syfte att lära mig segla för att byta till en större båt för oceanpassager. Är nautiskt utbildad. En perfekt båt för nybörjare, mycket undervärderad.