24 december 2004
Byggår
1976
Erfarenhet
1 år
Besättning
1
Användning
Familjesegling
Annons
Jag hade inga seglingserfarenheter innan jag köpte den, och är dålig på "seglingstermer" så vad jag kan tillägga om seglingsegenskaperna är inte mer än att båten är en bra nybörjarbåt; lättseglad.
Jag har bott i båten sedan jag köpte den, vinter och sommar och tycker att den lämpar sig alldeles utmärkt som bostad!
Den känns trygg med sin långa köl och tyngd. Det är en rymlig båt när man är ensam. Den var billig i inköp. Sedan har jag sett att många segelbåtar av samma längd har en mycket större och bredare sittbrunn, den akterliga avsmalningen hos Tetisen är väldigt fördelaktig när man ensamseglar.
Montering av sjötoalett mitt emot garderoben; mellan förpiken och salongen. Omlackering av skrov. Säkerhetslinor som löper längs däcket aktern-fören, styrbord och babord. Byte av tätningsfogar i fönster etc. Installering av VHF. Trappsteg nedanför ruffluckan. Lucka i väggen mot det tomma "motorutrymmet". Putsning, lackning och oljning av trädetaljer. Inmontering av en bokhylla från IKEA.
Jag har inte upptäckt några hittills som jag tror är unika just för Tetisen.
Ska tillägga att jag valde alternativet familjesegling ovanför eftersom långsegling eller ensamsegling inte fanns med (märkligt nog). Nåväl; jag antar att vi är en liten familj, mina två murgröneplantor vars ytterkrukor är fastlimmade ovanpå bokhyllan och jag.
Leffe I·13 mars 2023
Se åsiktGanska bra seglare tål mycket vind och känns säker trots det relativt smala skrovet.
Byggår
1975
Erfarenhet (år)
5
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Segling
Ganska bra seglare tål mycket vind och känns säker trots det relativt smala skrovet.
Boende
Vår var som vanligt byggd som självbygge och sådär i inredningen. Vi byggde om delvis med listverk i Irokko. Bra med spis m ugn.
Fördelar
Billig och robust byggd. Arona inombordare som aldrig svek, mycket lättmekad.
Övrigt
Båten finns med långköl men byggdes först med delat lateralplan
Mischa Hammarnejd·7 okt. 2006
Se åsiktVill bara meddela att Tetisforumet på: http://www.tetis.gr8.se är "alive and well" och har numera en mycket snabbare internetlina (10 Mebabit/sekund) Välkomna.
Byggår
1979
Erfarenhet (år)
10
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Övrigt
Vill bara meddela att Tetisforumet på: http://www.tetis.gr8.se är "alive and well" och har numera en mycket snabbare internetlina (10 Mebabit/sekund) Välkomna.
kyllergaard·25 aug. 2006
Se åsiktIngen seglingsexpert, men tycker att den är en utmärkt seglare. Seglade förbi bra mycket större båtar, eller seglade lika snabbt som dem under sommaren.
Byggår
1975
Erfarenhet (år)
1
Besättning
3
Användning
Familjesegling
Segling
Ingen seglingsexpert, men tycker att den är en utmärkt seglare. Seglade förbi bra mycket större båtar, eller seglade lika snabbt som dem under sommaren.
Boende
Vi sov tre personer med lätthet i båten. Ståhöjd i akterruff gör det enkelt att laga mat i båten.
Fördelar
Otroligt mycket båt för pengarna.
Förbättringar
Har slipat samt spacklat om en solblekt fribord, därefter målat den. Har även slipat lite lätt och oljat in teaken inombords för att få fram lystern i den.
Nackdelar
Har inte hittat några ännu, men det kommer väl.