4 juli 2010
Byggår
1997
Erfarenhet
1 år
Besättning
3
Användning
Familje & kappsegling
Annons
Fantastiska, svarar blixsnabbt på trim och har inte lyckats broacha en enda gång.
Mycket bättre än vår gamla Omega34. Snustorrt även efter en regnig natt. Man måste dock planera semesterstuvningen ordentligt eftersom de utrymmen som finns är långsmala så att prylar hamnar i vägen för varandra.
Jag upplever båten som lätthanterad, även i grov sjö eller byig vind. För- och akterruff är rymligare än man först tror. Båten är jättesnabb i lätta vindar. Skrovet är sanslöst stabilt och helt stumt när man borrar i det.
Septiktank och sjövatten installerat 2010.
Liten skrovbredd ger smal ruff. Den raka stäven kräver en stabil stävstege eller ett peke.
Hittills bara positiva överraskningar med denna båt.
Dan Ekström·25 nov. 2012
Se åsiktCa 6,7 knop på kryssen (max vmg) om man trimmar rätt. Dippar snabbt 1 knop om man är fel ute. Lättdriven, initialvek, slutstyv och överlag snabb kontra srs talet 1,227. Känslig för bukiga segel, hellre åt det plana hållet.
Byggår
2000
Erfarenhet (år)
2
Besättning
5
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Ca 6,7 knop på kryssen (max vmg) om man trimmar rätt. Dippar snabbt 1 knop om man är fel ute. Lättdriven, initialvek, slutstyv och överlag snabb kontra srs talet 1,227. Känslig för bukiga segel, hellre åt det plana hållet.
Boende
Vi bor 2 vuxna och 3 barn mellan 8-13 år. Inrett stuven bakom toan på SB sida till min dotter. Det blir då 3 hytter utan att salongen används. Suveränt att bo förutom styvutrymena.
Fördelar
Seglingen, utseendet & kvaliten.
Förbättringar
Lite nya trimfunktioner.
Nackdelar
Stuvytrymmen, placering av värmarens skorsten.
Övrigt
Efter 31 kölbåtar anser familjen och jag att vi hittat den perfekta båten för oss.
Magnus Lundqvist·3 jan. 2007
Se åsiktHar bara gott att säga om båten. Hon är snabb, styv, välbyggd och otroligt snygg. Det märks att J&V tänkt till en hel del då det skapat henne, inte minst på alla detaljer.
Byggår
1998
Erfarenhet (år)
2
Besättning
3
Användning
Familje & kappsegling
Segling
Har bara gott att säga om båten. Hon är snabb, styv, välbyggd och otroligt snygg. Det märks att J&V tänkt till en hel del då det skapat henne, inte minst på alla detaljer.
Boende
Utmärkt, bra styv i fören ochett jätteutrymme i aktern som nås inifrån. Väldigt torr att bo i, ingen tillstymmelse av kondens. Bra madrasser.
Fördelar
Se ovan
Förbättringar
Inga
Nackdelar
Egentligen inga, förrutom att det endast är en diskho..
Övrigt
WOW!