Fingal och böldpest

Här kan man ställa alla typer av segelbåtsrelaterade frågor som inte passar i någon annan kategori
Skriv svar
bullernosius
Trogen medlem
Inlägg: 15
Blev medlem: lör 10 feb 2007, 20:38

Fingal och böldpest

Inlägg av bullernosius » lör 10 feb 2007, 23:14

En av skribenterna i detta utomordenliga forum skrev att \"alla Fingalbåtar är drabbade av böldpest\". Hur är det med den saken och hur allvarligt är det? Vad tycker Fingalägarna nuvarande och föredetta? Vore mkt. intressant att få frågan belyst och förslag till åtgärder.
hälsar Bullernosius

Användarvisningsbild
Anders S
Diamantmedlem
Inlägg: 11717
Blev medlem: fre 20 maj 2005, 07:23
Ort: Sandö hamn (Onsala)

Inlägg av Anders S » sön 11 feb 2007, 14:36

Påståendet bygger på att Fingal var en av de första genuint serieproducerade plastbåtarna i landet, och byggdes av det kända Fisksätravarvet. Då förtäljer historien att man byggde i ouppvärmda lokaler, i dammig (båtsnickar-) miljö och utan större omsorg och kännedom om hur plastbåtsbygge bör gå till. Man byggde under samma betingelser som man alltid byggt träbåtarna, helt enkelt. Vad sanning som kan ligga i denna historia är inte lätt att veta.

Å andra sidan byggde man allmänt vid denna tid \"tjockt\" och det fanns ingen anledning att spara - ingen önskade sig överdrivet lätta båtar och skrovmaterialet har aldrig varit den dyra delen på någon båt. Knut Reimers hade heller ingen större aning om hur tunt man kunde (eller borde) bygga, så ritningarna hade med all sannolikhet scantlings och all dimensionering efter \"träbåtsnormer\".

Jag tror säkert att en varvsbyggd båt från tidigt 60-tal kan ha blåsbildning - specialiserade plastbåtsfabriker med processkontroll fanns helt enkelt inte då. Att blåsbildning skulle vara ett stort problem är inte så troligt. En epoxybehandling bromsar (eller stoppar) processen, och sedan får man göra om det om 10-15 år, igen. En noggrann skrovundersökning tidigt i urvalsprocessen (så man fångar upp ev skräckex) löser förmodligen osmosproblemet.
Anders S

smoegen
Silvermedlem
Inlägg: 25
Blev medlem: lör 07 okt 2006, 18:36
Ort: Smögen

Inlägg av smoegen » lör 17 feb 2007, 19:37

Nej alla Fingal är inte drabbade av böldpest. Fingal heter egentligen Fin-Gal , hon döptes av folkhumorn till Fingal. Har i min ägo en gammal broschyr där rubriken lyder Fin-Gal.. en bra båt, hon rör på sig

De byggdes i ändamålsenliga lokaler i Gränna på ett av Fisksätra helägt dotterbolag Fimoverken, detta bolag köptes av Fisksätra när man av miljöskäl inte längre fick utöka sin verksamhet i Fisksätra.

Äger själv Fin-Gal nr 101 ifrån 1966 och har inte kunnat finna några blåsor.

Däremot så måste man vara medveten om att den inplastade blykölen kan innehålla vatten. Detta spec om grundstötningsblessyrer har blivit slarvigt lagade.

Har även hört om del exemplar med mjuka däck, själv hade jag problem med att babystaget lyfte fördäcket, detta då det sknades förstärkning och inte heller fanns någon wire/ stringer under däcket.

Jag åtgärdade däcket samt plastade igen rutan framtill på ruffen, fick på detta vis ett helt stumt däck, slopade samtidigt babystaget till förmån för dubbla undervant.

Ha´t sô pent Stefan

Skriv svar